Konflikt Trumpa s Íránem? Benzín i nafta určitě zdraží, varuje Čechy odborník
Situace na Blízkém východě připomíná sopku těsně před výbuchem. Po smrti íránského čelního představitele Kásima Sulejmáního (†62), kterého Spojené státy obvinily z podílu na smrti mnoha Američanů a z přípravy dalších útoků, kvůli čemuž proti němu v pátek provedly smrtící bezpilotní útok, se neví, jak moc bude konflikt eskalovat, jestli celý region neuvrhne do bojů.
Jak se projeví na bankovních účtech občanů České republiky, která je jen zdánlivě od centra událostí velmi daleko? Na to v rozhovoru pro eXtra.cz odpovídal uznávaný ekonom Miroslav Novák.
Zdražení
Budeme za benzín a naftu následkem napjaté situace platit víc?
„To je strašně těžká otázka. Pokud vyjdeme z předpokladu, že konflikt na Blízkém východě bude dál eskalovat a ropa Brent se dostane s cenou na sedmdesát dolarů za barel nebo bude dál posilovat až na 75 či 80 dolarů, tak se to velice rychle promítne i do cen pohonných hmot v Česku. V tom případě, pokud by cena vzrostla k té horní hranici, bychom se bavili o koruny navíc za litr nafty nebo benzínu. Šlo by o výrazné zdražení.“
A když se konflikt nebude dál hrotit?
"Jako pravděpodobnější se nyní jeví to, že se ropa bude dál pohybovat v současných cenových relacích, pak můžeme očekávat mírné zdražení, zhruba třicet až padesát haléřů na litr. Ale víc ne. Pokud se situace během ledna zklidní, a stále si myslím, že se to může stát, žádné další výraznější zdražení nás nečeká."
Dále čtěte: Dav ušlapal na pohřbu Sulejmáního 35 lidí
Vysoká cena
Cena ropy byla ráno nahoře, v průběhu dne se snižovala. Dá se z toho něco vyčíst?
„Když to srovnám se zářijovou eskalací, kdy byl Írán obviněn z útoku na saúdskoarabská těžební zařízení, tak ropa také dočasně vyskočila, pak ale celkem rychle zase spadla a na pohonných hmotách se to příliš neodrazilo. Tam ale hrozilo snížení produkce ropy, což by mělo negativní dopad na dodávky. To zatím v současnosti příliš nehrozí. Jsou tam problematičtější varianty vývoje, ale myslím si, že když se situace uklidní, žádný větší dopad na ceny nepoznáme.“
Je pravda, že se cena ropy drží na víceméně stabilní úrovni i díky tomu, že ropu v posledních deseti letech ve velkém těží i Američané?
„Jsou tři velká produkční centra ropy. USA, Rusko a Saúdská Arábie. Ta je členem sdružení OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu – pozn. red.), kde má dominantní postavení. V zájmu OPECu je, aby cena ropy byla co nejvyšší a zároveň co nejstabilnější. Z pohledu Saúdské Arábie by byla vyšší cena dobrá, na druhou stranu o to větší je pak snaha amerických těžařů těžit ropu z břidlic. I jim se to vyplatí, když je ropa vysoko. Mají vysoké fixní náklady.“
Dále čtěte: Strach z války: Čechům hrozí nebezpečí, stáhněme je z Iráku, radí expert
Volby
Je tedy otázka, kdy války vyvolávají politické názory a kdy ekonomické zájmy.
„Díval bych se na to i trochu jiným pohledem. V listopadu jsou v USA prezidentské volby. V zájmu amerického prezidenta Donalda Trumpa není, aby těsně předtím, než bude obhajovat svůj post, rozpoutal válku. Pokud by k něčemu takovému došlo, šance na znovuzvolení by podle mého názoru výrazně klesly. I proto si myslím, že situace se během pár dnů uklidní a vrátí se to do formy zmrazeného konfliktu, který tam probíhá už dlouho.“
Pokud by se ale neshody vyhrotily a byly došlo by například k podobné válce jako v roce 1991 s Irákem (operace Pouštní bouře), nemělo by to na cenu ropy přece jen zásadnější vliv?
„Z hlavy tehdejší čísla přesně nevím, ale cena určitě výrazně vyskočila. V podobném případě bychom rozhodně viděli skokový nárůst ceny v desítkách procent.“
Dále čtěte: Írán nabízí za hlavu Trumpa 80 milionů dolarů
Pověra
Trochu odbočím. Mezi lidmi panuje pocit, že při poklesu cen ropy snížení ceny pohonných hmot u nás nekopírují částku, o kterou cena klesla, a že ke snížení cen dochází pomaleji. Vy znáte přesná čísla. Je to pravda?
„Pohyb cen probíhá obousměrně. Změny cen ropy kopíruje nahoru i dolů. Nepatrněji rychlejší, než když klesá, je cena nahoru, ale není to otálení v řádu týdnů. Navíc jsme v konkurenčním prostředí mnoha společností, čerpací stanice sledují ostatní a i to se promítá do koncových cen.“
Miroslav Novák je analytikem společnosti Akcenta.
Již brzy si přečtete: Za dva roky se rapidně sníží cena benzínu, slibuje expert.