Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Koordinátor pro protidrogovou politiku Vobořil: Alternativy by měly být zvýhodněny oproti běžným cigaretám

Koordinátor pro protidrogovou politiku Vobořil: Alternativy by měly být zvýhodněny oproti běžným cigaretám
Zdroj: https://jindrichvoboril.cz
nikotinové alternativy

Obrovskou zátěží pro zdravotnický systém jsou Češi, kteří kouří klasické cigarety. I když řada z nich přechází na méně škodlivé alternativy, stále si zapálí přes dva miliony lidí. Příkladem by mohlo být třeba Švédsko, kde výrazně pokles výskyt kardiovaskulárních onemocnění. „Nám umírá předčasně 15 tisíc lidí, a přestože ti lidé zemřou, zdravotní systém vydá obrovské prostředky na jejich léčbu, ať už jde o rakovinu nebo kardiovaskulární onemocnění,“ říká Národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil.


V poslední době se mezi rodiči školáků a mladších studentů mluví o tom, že děti stále častěji zkoušejí nikotinové sáčky. Máte tuhle informaci?

Nejsou na to tvrdá data, která by to dokládala, ale mluví se o tom, že zkušenosti děti mají, stejně jako se zahřívaným tabákem, elektronickými i klasickými cigaretami. Je přirozené, že děti experimentují, stejně jako například s alkoholem. I v Česku se část kuřáků naučila využívat nejrůznější nikotinové alternativy a z tohoto pohledu je v uvozovkách pozitivní trend, že s alternativami experimentují i mladí. Samozřejmě nás všechny štve, že mladí pod osmnáct let návykové látky zkoušejí, ideální by bylo, kdyby s tím zkoušením začali co nejpozději. Teď jde o to volit menší zlo, protože podle výzkumů 11 procent šestnáctiletých kouří každý den. Zdůrazňuji, že experimenty rozhodně mladým nedoporučuji, ideální je abstinence, ale pokud to nejde, tak klasické cigarety jsou nejhorší.

Nemůže být problém v tom, že údajně na prodej nikotinových sáčků není žádné legislativní omezení co do věku kupujícího? Tedy že si je mohou koupit děti?

Pořád to platí, my jsme se za Úřad vlády s Ministerstvem zdravotnictví dohodli a máme připravené paragrafové znění, dohodli jsme s poslanci, že toto je potřeba změnit. Prodej pod 18 let musí být zakázán a chceme to udělat ve zkráceným modelu legislativního procesu. Někde se stala chyba, já jsem u toho nebyl, protože jsem podal v roce 2018 rezignaci. Tehdy se na mě někdo i obracel s žádostí o odbornou radu, zda nikotinové sáčky je třeba regulovat nebo ne. Dával jsem k tomu zpětnou vazbu a nenapadlo mě, že tam nebude zařazen běžný zákaz jako u cigaret. To ale nebude složité napravit a nebude to trvat dlouho.

Ministerstvo zdravotnictví také údajně plánovalo prosadit omezení množství nikotinu v těch zmiňovaných sáčcích. Neznamenalo by to ale návrat lidí ke klasickým cigaretám?

To je debata, kterou jsme vedli s ministerstvem opakovaně. Já zastávám politiku minimalizace škod. Úvaha, že to bude více regulováno, než běžné cigarety není správná. Alternativy musí být regulovány přibližně stejně, naopak by měly být nějak zvýhodněny oproti běžným cigaretám. Není správné omezit ani příchutě ani miligramy u nikotinových náhrad, respektive neomezovat je do nižší míry, než jsou omezovány klasické cigarety. Naopak alternativy musejí být atraktivnější než klasické cigarety, jinak to nedává smysl.

Třeba ve Švédsku jsou nikotinové alternativy dlouhodobě využívanější než klasické cigarety. Je pravda, že je tam mnohem menší výskyt rakoviny plic na světě, protože nikotinové výrobky nespalující tabák jsou výrazně méně škodlivé než klasické cigarety?

Švédsko je zemí, kde výrazně kles poměr kuřáků k lidem, kteří užívají alternativní produkty. Ve Švédsku je to takzvaný
snus, jakýsi jemně podrcený tabák s nikotinem. Nějaká rizika to pravděpodobně má, ale redukce onemocnění je i tak výrazná a z ukazatelů je to pravděpodobně i výrazně méně rizikové než alkohol, který je mimochodem méně regulovaný než tabák. Ve Švédsku výrazně pokles výskyt kardiovaskulárních onemocnění, a to o desítky procent. Zdravotní dopady jsou výrazně nižší, švédské studie uvádějí až 90 procent. Nám umírá předčasně 15 tisíc lidí, a přestože ti lidé zemřou, zdravotní systém vydá obrovské prostředky na jejich léčbu, ať už jde o rakovinu nebo kardiovaskulární onemocnění.

Kolik Čechů stále kouří klasické cigarety?

Ve Švédsku pět procent, v Česku jsou to asi dva miliony až dva a půl milionu lidí z dospělé populace. Takže nápor na zdravotní systém je obrovský. Je jasné, že lidé se vždy budou chovat rizikově, budou pít alkohol, nejsou roboti. Je sice možné lidi naučit žít méně rizikově, ale nestane se, že by přestali se všemi závislostmi. I když by to bylo hezké.

Bylo by řešením třeba regulovat a danit tabákové a nikotinové výrobky s ohledem na míru jejich škodlivosti?

Určitě jsem zastáncem toho, aby ty daně byly odlišeny, aby běžné cigarety byly víc zdaněné, než ty ostatní alternativy a je to i v programovém prohlášení vlády a koaliční smlouvě, že regulace návykových látek bude podle rizikovosti. Budu navrhovat akční plán po vládu v tomto smyslu.

Bylo by reálné klasické cigarety úplně zakázat. Funguje to někde ve světě?

Kdysi se o to pokusila Indie, uřezávali tam za porušení lidem spodní rty... Prohibice čehokoliv ale vždy vytvoří podhoubí pro organizovaný zločin, pro černý trh, pro to, aby návykové látky začaly být vyráběny v nekontrolované kvalitě a síle. Tomu bych se rád vyhnul! Jsou země, které mluvily o nějakých zákazech pro ročníky narozené 2004 a mladší. Jsou to silná prohlášení, ale v realitě to smysl prostě nedává. Myslím si, že cokoliv, co je návykové, tady bude a my musíme udělat vše proto, aby tady byly atraktivní a co nejméně rizikové alternativy na jedné straně a efektivní systém prevence a léčby závislých lidí na straně druhé. To jsou opatření, která fungují, represe je až následek, ať už tvrdá regulace nebo prohibice. Bavíme se třeba o několikaleté kontrolní kampani konečných prodejců, aby se neprodávalo mladším osmnácti, uvidíme, zda se to téma podaří uchopit. Prodejci se musí naučit, jak se bránit tlaku mladých, kteří chtějí návykové látky koupit. Kdysi jsem dokonce navrhoval, aby bylo v zákoně, že si každý prodejce zajistí nějaké základní poučení svých prodavačů...

Nebo by bylo dobré ztížit přístup ke klasickým cigaretám, a naopak zvýhodnit méně škodlivé alternativní nikotinové?

Měla by se rozlišit cenotvorba, co se týče dostupnosti tak, aby klasické cigarety byly méně cenově dostupné. Nakonec i Světová zdravotní organizace říká, že to funguje. Museli bychom mít víc studí, abychom věděli, co to způsobuje z dlouhodobého hlediska. Nabízí se ale i srovnání s kofeinem, který je v čokoládě nebo limonádách a dětem dostupný je...

Mluvili jsme o snížení obsahu nikotinu v méně škodlivých alternativách. Co příchutě? U klasických cigaret příchutě povoleny nejsou, u alternativ zatím ano.

Ministerstvo mluví o tom, že by zakázalo příchutě, ale není to dobrý nápad. V tomto smyslu my, kteří reprezentujeme stranu práce se závislostmi, jsme proti tomu, aby se to omezovalo. I to je totiž jedna z forem zvýhodnění alternativ.

Kdo je Jindřich Vobořil

Jde o předního českého odborníka na drogovou problematiku.

Od června 2010 do července 2018 a znovu od letošního února zastává funkci Národního koordinátora pro protidrogovou politiku.

Před nástupem do funkce národního protidrogového koordinátora působil jako ředitel Společnosti Podané ruce o.p.s. Pod jeho vedením se stala jednou z největších neziskových organizací, které poskytují služby pro závislé.

Podařilo se mu prosadit například přijetí integrované protidrogové politiky České republiky, což je zjednodušeně sjednocení politiky legálních a nelegálních látek a hazardu v celek.

Podílel se mimo jiné na vyjednávání tzv. Outcome dokumentu podepsaného v roce 2016 Valným shromážděním OSN, ale i na tvorbě Evropské strategie a dalších, které byly předloženy a dojednány za ČR v rámci OSN.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Další články

Nejnovější kauzy