Koronavirus číhá všude: Jak dlouho se drží na telefonech či bankovkách
Ačkoliv se koronavirus nejčastěji šíří kapénkami, například při kýchání, kašlání či mluvení, lidé se jím mohou nakazit i tím, že se dotknou kontaminovaného předmětu. Zatímco předchozí výzkumy a studie prokazovaly, že covid-19 se může na skle, plastu či kovu udržet i týden či 10 dní, nová studie dokázala, že to může být ještě déle.
Australští vědci z Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu prokázali, že koronavirus se při pokojové teplotě (zhruba 20 stupňů) na telefonech či bankovkách udrží i 28 dní. Experiment byl prováděn ve tmavém prostředí, jelikož vědci předpokládají, že přímé sluneční paprsky virus ničí.
Doktorka Debbie Eagles, zástupkyně ředitele organizace, tvrdí, že výsledky tohoto výzkumu musí lidem připomenout důležitost základních hygienických návyků, jakým je kupříkladu pravidelné mytí rukou a používání dezinfekce.
Čištění telefonů
Pokud se zrovna na vašem telefonu bude koronavirus držet, pouhé mytí rukou vám podle doktorky Sarah Jarvis ale nepomůže. „Na váš mobilní telefon nemusí nikdo kromě vás sahat. Stačí, že se ho pravidelně dotýkáte vy. Pokud si umyjete ruce a pak znovu sáhnete na svůj telefon, stále je tu šance, že se dotýkáte viru, který jste na něj předtím nevědomky dali,“ vysvětlila.
Už v minulosti bylo potvrzeno, že mobily jsou špinavější než kupříkladu kuchyňská linka či dokonce klika. Podle vědců by proto lidé měli své telefony čistit tak často, jako si myjí ruce. Doporučují k tomu speciální ubrousky na bázi alkoholu, naopak tvrdí, že dětské ubrousky by bakterie a viry nelikvidovaly efektivně.
Vědci rovněž připomínají, že placení v hotovosti by mělo být aktuálně tabu. Pokud lidé mohou, měli by k placení všude používat výhradě svou kartu či využívat platbu chytrým telefonem.