Kouzlo Josefa Lady: Proč tak milujeme obrázky slavného českého umělce?
Když spisovatel a malíř Adolf Hoffmeister ukazoval výtvory českých umělců Pablu Picassovi, ten se zastavil u Josefa Lady a řekl: „To je váš největší umělec.“ A měl pravdu.
Nenajde se snad nikdo, komu by se Ladovy obrázky nelíbily. Jejich náměty jsou totiž úzce spjaty s jeho dětstvím, s rodnými Hrusicemi, tedy i s českou krajinou.
„Obrázkové knížky otevírají dítěti pohled do světa krásnějšího, jak by vlastně vypadat měl, a někdy dítě vzrušují a okouzlují tak, že si tímto způsobem vytváří první ideály,“ napsal sám malíř.
Lada jako malý pobýval většinu času venku, vnímal tehdejší vesnický život – miloval zvířata, lidi a přírodu, a to všechno promítal do svých kreseb a ilustrací. Ať už kocour Mikeš, nebo pejsek s kočičkou, všechny jeho postavy v nás vzbuzují vzpomínky na dětství a mnozí se v jejich vyobrazení sami najdeme.
V neposlední řadě lidé Ladovo dílo milují i pro jeho humor a lidskost. Vyobrazení vesnických a hospodských rvaček ho častokrát přivedlo do nejednoho maléru, protože se v kresbách sami aktéři mnohdy nacházeli.
Jeho dílo, ať poetické či humoristické, je tak národní a spjaté s českou zemí, krajinou a obyvateli, že si podle něj každý umí představit český národ.