Krach Bohemia Energy: Povede to k další vlně exekucí, míní ekonom Prouza
Krach Bohemia Energy povede k nové vlně exekucí. Alespoň to očekává prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podle zkušeného ekonoma zasáhne ukončení dodávek energie zejména sociálně slabší. "Současná situace je opravdu nelehká," říká pro eXtra.cz Prouza.
Jak moc ovlivní krach Bohemia Energy obyvatele České republiky?
Pro statisíce lidí jde o nepříjemné komplikace. Za prvé zaplatí za účty za energii i desetitisíce korun navíc bez toho, že by něco udělali špatně. Je to podraz ze strany jejich dodavatele, který je nalákal na "garantovanou" fixovanou cenu a který teď ohrozí jejich rodinný rozpočet a sociální stabilitu. To je důvod, proč všichni nyní mluví o energetické chudobě jako o novém fenoménu, na který se naše společnost musí připravit.
A za druhé?
Další nepříjemností je vyhozený čas, jenž zákazníci budou muset věnovat uzavření nových smluv a nastavení plateb, a to ne jednou, ale dvakrát. Nejprve se musí smířit s dodavatelem poslední instance a během půl roku si najít nového spolehlivého dodavatele. Jsem proto rád, že se ostatní dodavatelé snaží udělat přechod co nejjednodušší.
Věříte, že se dodavatelé zvládnou vypořádat se stovkami tisíc nových zákazníků?
Současná situace je opravdu nelehká. Znamená spoustu práce zejména pro dodavatele poslední instance, kteří nyní musejí ve velmi krátkém čase zpracovat statisíce nových smluv, aby zajistili spolehlivé dodávky energie. Všichni ostatní licencovaní obchodníci musejí řešit poptávku, na kterou nemohli být připraveni a předzásobeni.
Jak v této situaci může pomoct stát?
Státní správa musí začít urychleně připravovat záchrannou síť pro lidi, kteří nebudou mít na placení nově nastavených záloh. Ty budou o tisíce korun vyšší, než kolik bylo pro zákazníky Bohemia Energy dosud běžné platit. Pokud rychle nevznikne nějaký systém podpory plateb za energii pro sociálně slabší, logicky to povede k nové vlně exekucí.
Lze už teď říct, co v návaznosti na krach Bohemia Energy zdraží?
Růst cen energií a nákladů na bydlení obecně je jeden z důvodů rychle rostoucí inflace. Její míra se aktuálně pohybuje okolo pěti procent a další růst je pravděpodobný. Je těžké nyní předvídat, kde se znehodnocování úspor zastaví. Zdražuje vše okolo nás a je to také spojeno s oživením světové ekonomiky po pandemii covid-19. Poptávka výrazně převyšuje nabídku, a to se promítá do cen. Inflaci tlačí vzhůru i nedostatek pracovníků a s tím spojený růst mezd, který předstihuje růst produktivity práce.
Promítne se ukončení dodávek ze strany Bohemia Energy do českého obchodu?
Energetický trh je na situace, jako je krach jednoho z dodavatelů, ze zákona připravený. Když se před patnácti lety liberalizoval a objevili se první obchodníci s energií, už tehdy existoval institut dodavatele poslední instance. Jen se o tom, že někdo z dodavatelů může zkrachovat, přestalo časem hovořit. Všichni si užívali nízkých cen, které nám otevření trhu a nástup konkurence přinesly. Nyní je o to bolestivější vystřízlivění spojené s tím, že žádné podnikání není bez rizika, ale nemělo by to vést k opětovné regulaci obchodu. To by byla prohra pro všechny.