Král komedie Vlasta Burian, poznal proč se Čechům říká smějící bestie! Zažil kriminál, hanbu a pád na úplné dno
Vlasta Burian se narodil přesně před 130 lety do rodiny Antonína Buriana a jeho ženy Marie. Prvních deset let svého života žil s rodinou v Liberci, pak se ale všichni přestěhovali do Prahy, kde měl jeho otec více příležitostí k vlasteneckým aktivitám. Malého Vlastu vedl k umění a pravidelně ho brával na operu do Národního divadla.
Vlasta Burian chytal za Spartu
Své studium však Burian umělecky nezaměřil a vystudoval obchodní školu. Byl také velkým sportovním nadšencem, vynikal ve fotbale, chytal za Žižkov a šest let i profesionálně za pražskou Spartu. Aktivně se věnoval taky cyklistice a tenisu.
Na každém večírku či oslavě taky ukazoval své komické dovednosti, a tak nebylo divu, že brzy začal vystupovat veřejně. Na začátku se ukazoval v menších divadelních rolích a později přešel do kabaretu.
Během první světové války zběhl z armády a putoval po českých vesničkách. To však netrvalo dlouho, Burian byl chycen a uvězněn. Konec první světové války si pak po amnestii odbyl ve vojenské kapele.
Divadlo Vlasty Buriana
Jeho sláva ale rostla, a tak založil Divadlo Vlasty Buriana. Stejně blízko měl i k filmu, takže natočil čtyři němé filmy a skoro čtyřicet snímků klasických.
Ke konci druhé světové války se u něj ale všechno rychle otočilo. Němci mu zavřeli divadlo a po válce byl Burian dokonce znovu zatčen. Z pobytu ve vězení, během něhož byl v cele s esesáky a dalšími kriminálníky, si odnesl kruté vzpomínky a musel vytrpět nekonečné ponižování.
Díky Janu Masarykovi byl ale propuštěn a Buriana začali vyšetřovat na svobodě. Jenže svobodně se vůbec necítil, protože v jeho situaci nemohl dělat nic, co měl rád. Měl totiž zakázáno obnovit provoz divadla, byl mu zabaven všechen jeho majetek a pět let nesměl vystupovat. Z jeho vily, kterou obýval, se navíc stala školka.
Dlouhých pět let bez hraní se na komikovi podepsalo – fyzicky sešel, měl horší zdravotní stav a do toho začal koketovat s alkoholem. Ovšem mělo to i jednu pozitivní stránku, stal se z něj totiž o hodně skromnější člověk.
Po zrušení zákazu začal působit v karlínském divadle, kde se za něj přimluvili Jiří Frejka a Jan Werich. Jeho zdravotní stav se ale stále zhoršoval a vystupování na různých estrádách mu na ničem nepřidalo.
Vlasta Burian měl deprese
Burian, jenž v osobní životě trpěl depresemi a byl velmi náladový, měl problémy i se žílami. Taky mu otékaly nohy, takže mu začalo dělat problémy i chození. Na představeních tak pro jistotu jen sedával, to mu však na jeho nezapomenutelném humoru nic neubralo.
Burian vystupoval, dokud to jen bylo jen možné. Své poslední představení už ale odehrál s těžkým zápalem plic a následně zemřel na plicní embolii. Bylo to v roce 1962, v jeho sedmdesáti letech, doma po boku své milované ženy Niny, která mu byla oporou ve všech těžkých životních chvílích.
Byla na každém Vlastově představení, a pokud nedorazila včas, tak Burian pokaždé pozdržel začátek představení, než jeho manželka dosedla mezi publikum.
Nina Burianová odešla na druhý břeh necelé tři měsíce po smrti svého manžela a údajně zemřela na Burianově hrobě. Ještě před ní však Burian tvořil pár s tanečnicí Annou Emílií Pírkovou, se kterou měl za svobodna jedinou dceru Emilku.