Krásná Michaela ze Zrádců promluvila o lovu zvířat: Spousta psychopatů si do Afriky jezdí vybíjet své choutky
Lovkyně Michaela Fialová vešla do povědomí jako účastnice reality show Zrádci. Známá už ale byla dlouho předtím, protože vyvolávala kontroverze svou aktivitou na sociálních sítích, kde se netají podporou komerčního lovu zvířat, který sama praktikuje. V pořadu eXtra Host promluvila o tom, co lov v Africe obnáší, v čem je podle ni prospěšný i jaká zvířata loví nejčastěji.
Michaela Fialová se nijak netají svou profesí lovkyně. Tím mnoho lidí popuzuje, což se ukázalo i po její účasti v reality show Zrádci, kdy ji diváci na sociálních sítích často zasypávali v diskuzích hanlivými komentáři. Jak vlastně vypadá její role během komerčních lovů v Africe?
"Já jsem takovej prostředník. Organizuje to ta rezervace," vysvětlila v pořadu eXtra Host. Sama prý utržené prostředky dává zpět do rezervace na ochranu zvířat. "Většinou ti to sponzoruje, že máš nějakého klienta, odvodíš ho po nějakých lovech a ty peníze můžeš využít na nějaká zvířátka," uvedla.
Zároveň zavzpomínala na případ, kdy chtěla zachránit stádo antilop, ale pytláci je všechny vybili. "Když jsme takhle jednou převezli antilopy na naší farmu, pak za 14 dní z té rodinky nebylo nic," dodala.
Evropané podle ní za jeden lov zaplatí kolem 300 tisíc korun. U Američanů nebo bohatých arabských šejků se částky pohybují na zcela jiných úrovních.
Michaela Fialová: Vadí mi, když to střelec pokazí
Nemá ráda situace, když se střelba nepovede a zvíře trpí. "Hrozně si vyčítám, pokud to zkazíš, zvíře se trápí. Nesnáším to, když to udělá někdo kolem mě. Často je to vidět tady v Česku, kdy přijde zvíře na 70 metrů, a borec ho není schopný trefit. Když je to blízko, pak ho jdeš podříznout. Já nejsem moc schopná dusit emoce a ten klient to ví, že mi to vadí," nebrala si Michaela servítky.
Následně mluvila i o klientech, kterým dává stopku. "Máme na blacklistu lidi, kteří jsou na hranici úchylky nebo z hlediska nebezpečné manipulace se zbraněmi. Na každá zvířata jsou ráže, aby se netrápila, a třeba někdo přijede a řekne, že chce lovit malorážkou žirafu do oka," uvedla lovkyně příklady.
"Bohužel v těch státech nemají peníze a často je vše povoleno. Když přijde psychopat, který chce týrat zvířata, tak se mu to časem povede," dodala.
Sama lov obhajuje tím, že podle ní umožňuje chod rezervací.
"Když tam nepůjdou lovit, z čeho pak budou žít ty rezervace? Ty ze 70 % žijí z lovu. Lidé, kteří vám přijdou ustlat postel, nebo kuchařka, co vám uvaří. Když je přestaneme lovit, nebudeme mít peníze třeba na nádrž, aby zvířata měla co pít při období sucha, některá zvířata se přemnoží a bude tam druhová nevyváženost, zvířata začnou být nemocná a lidé vyvraždí predátory, protože to nebudou chtít vedle hospodářských zvířat," tvrdí. Podle ní by se také místo zákazu naopak měl podpořit prodej rohů z nosorožců, kterým rohy dorůstají.
Děti jí píší, že je bezcitná
Kvůli své zálibě, kterou se pyšní na sociálních sítích, je často terčem kritiky. "Píše mi hodně dětí, že jsem bezcitná. Nechápu, proč to naše školství neřeší. Měly by se podívat na jatka," říká Michaela razantně.
Sama prý loví spíše větší zvířata. "Začínala jsem na malých antilopách. Časem jsem zjistila, že jsou tam komunity, které potřebujou jíst, tak jsem začala lovit větší zvířata. Takže jdu po buvolech, antilopách, které dokážou nakrmit i lidi okolo," dodala s tím, že kromě slona asi není zvíře, které by nebyla schopna zabít, ale i toho si dokáže představit usmrtit – při sebeobraně.