Kristýna Leichtová exkluzivně o koktejlu z placenty, dalších dětech i porodu do vany
Herečka Kristýna Leichtová (35) v exkluzivním rozhovoru pro eXtra.cz prozradila, jak vybírala jména pro své dvě holčičky, jak vypadá poporodní koktejl z placenty, i třeba to, jakým způsobem probíhá porod do vany. S herečkou jsme se setkali, když chystala focení pro projekt Jsem žena, jsem kněžka ve spolupráci s Liliou Khousnoutdinovou.
Kristýna Leichtová o domácím porodu
Změnilo Vás nějak mateřství?
Zrovna dneska jsem nad tím přemýšlela. Mateřství mi hodně otevřelo oči a odstranilo ve mě jakousi zeď konvencí a společenských dogmat, která ve společnosti stále panují, ale také vnímání přírody, sebe sama a vnímají ženskosti jako takové.
Je maminkování s druhým dítětem lehčí?
Určitě. Nejzásadnější změna přijde, když žena porodí svoje první dítě, ale s tím druhým už máte nabrané určité zkušenosti a všechno jde, dle mé zkušenosti, snadněji.
Překvapilo Vás něco po porodu?
Mám šest mladších sourozenců, takže jejich narození a dětství jsem už tehdy vnímala z celkem dospělého pohledu. I proto mě pak už jako maminku nic moc nepřekvapilo. Vlasy mi sice trochu vypadávaly a rozšířila se mi pánev, ale že by to bylo něco, co by mě šokovalo, to se říct nedá. I když možná ano, ty občasné záchvaty strachu. O dítě, o sebe, o budoucnost.
Jak vnímáte boj mezi matkami, které na sebe na sociálních sítích útočí v názorech typu kojit, nekojit a podobně?
Já to neřeším a naopak jsem ráda, že mezi sebou matky komunikují a předávají si zkušenosti. Konverzace by sice mnohdy mohla být učesanější, ale i tak jsem ráda, že matky nezůstávají izolované od informací. To je pro ženu asi v tu chvíli, kdy je na miminko sama, to nejhorší.
Dceru Rozárku jste rodila doma, proč?
Není to o tom, že bych byla v nemocnici nespokojená, moje zkušenost z prvního porodu byla úplně fantastická a porod to byl bez zásahů a plně v mojí režii. Jenom jsem pak už i nějak pomocí intuice cítila, že porod je něco, co se nemusí jenom prožít, ale dá se i prožít, že to není medicínský, ale přírodní jev. V historii se tak rodily děti běžně, nechápu tedy to haló ohledně toho, že by se porod mimo nemocnici nedal přežít. Zjistila jsem si nějaké informace o domácích porodech a cítila jsem se tak víc v bezpečí. Navíc lékaře sama vyhledávám spíš jen v krajních případech a pokud je porod a celé těhotenství bez komplikací, není u něj podle mě přítomnost lékaře potřeba.
Jak Váš porod doma probíhal?
Proběhl úplně bez stresu a dohromady trval asi dvě hodiny. Hrozně jsem si přála rodit do vany, aby miminko vplulo do světa, ale Rozárka se rozhodla jinak a vanu jsme ve výsledku nestihli napustit ani po kotníky. Moje první dcera popisuje porod trefně: udělala hop.
O placentě a dalším miminku
U porodu byla i starší dcera Dorotka
Dívala se na pohádku. U finální fáze nebyla, ta trvala asi jenom pět minut. Pak se ale přišla podívat na miminko. Někteří lidi mi pak psali, že z toho dostane bulimii a podobné nesmysly. Ona to ale vůbec nekomentovala, vzala to jako něco přirozeného a vzhledem k tomu, že od sebe holčičky dělí jenom 22 měsíců, spoustu okamžiků brala jako samozřejmou, přirozenou věc.
Jak jste pro děti vybírali jména?
Dorotku jsme pojmenovali podle jedné divadelní postavy ze hry, která nás s Vojtou hodně spojovala a propojovala. Ta postava měla ve hře smutný osud a my jí tak pomyslně vdechli nový život a navíc je to nádherné jméno. Rozárka se k tomu hodí a navíc Vojtova maminka měla panenku, která se Rozárka jmenovala a je to její vůbec nejoblíbenější jméno, což jste se dozvěděli až posléze.
Uvažovali jste, jak by se jmenoval chlapeček?
Ten by si asi musel jméno vybrat sám, vybírat klučičí jména je hrozně těžké.
Plánujete ještě další miminko?
Absolutně ne, já nikdy nic neplánovala a nechávám na samotných miminkách, aby přišla, když si vyberou, že se jim na svět chce přijít.
Mnoho žen odkládá mateřství kvůli kariéře...
To já určitě ne. Pro mě je rodina na prvním místě a mít děti považuji za smysl své existence na planetě, byť by si někteří mohli myslet, že to byl seriál Comeback (humor). Co vám budu povídat, mateřství je pro tělo záhul. Je to zátěž na klouby, záda a musíte být samozřejmě v dobré kondici, abyste zvládali i velký spánkový deficit. A za mně se s kariérou děti určitě skloubit dají.
Vy jste po porodu nějak zpracovala i svou placentu, že?
Ano, zpracovávají ji většinou porodní asistentky a nebo duly. Placenta se dá přikládat na rány, dělají se z ní homeopatika, tinktury a nebo poporodní koktejl. Dorotky placentu jsem zakopala pod strom a Rozárčinu mám v kapslích a z kousíčku jsem si nechala udělat právě i poporodní koktejl. Ono to vypadá hrůzostrašně, jako koktejl plný krve nebo syrového masa, ale to jsou jen dogmata. Realita je taková, že se udělá klasický koktejl třeba z lesního ovoce a do něj se přidá kousíček placenty, který ženě po porodu dodává energii, živiny a železo. Vlastně všechno, co během porodu ztratila a musím říct, že i pro mě to byla obrovská vzpruha.
Kristýna o své profesi
Na čem teď pracujete?
Od konce června mě čeká velký televizní projekt a budu hrát Letní shakespearovské slavnosti, kde se opět objevím v roli Kateřiny ze Zkrocení zlé ženy.
Co byste si vážně chtěla zahrát?
Asi Médeu.
Kdo je Váš herecký vzor?
Monica Belluci, která je pro mě zároveň i vzorem ženskosti a herecky je to bezpochyby Kate Winslet. Dostat se do role je těžké a nejdůležitější je pro mě v tu chvíli, abych měla chvíli sama se sebou. Když se hraje divadlo, je to jiné, než film. U filmu totiž hrajete scény vystřižené z kontextu. Nenavazujete. Je těžší se zorientovat kde, kdo a kým zrovna jste.
Svlékla byste se ještě někdy pro film?
Nemám ráda nahotu pro efekt. Když to má v ději smysl, popasovala bych se s tím. Ale stálo by mě to hodně přemýšlení.
Kdo je Kristýna Leichtová
Kristýna Leichtová se narodila 14. září 1985 v Plzni. Je úspěšnou českou herečkou známou ze sitcomu Comeback a z filmů jako Účastníci zájezdu nebo Bastardi. Velmi aktivní je i na divadelních prknech. Příteli Vojtěchovi Štěpánkovi porodila v roce 2018 dceru Dorotu a roku 2020 Rozárku.