Kříže na Staromáku mají své příběhy: Za babičku Dášu, Věru, tatínka. Lidé píší křídou a pokládají květiny
V pondělí 22. března 2021 jsme si připomínali výročí jednoho roku od prvního zemřelého Čecha s covidem-19. Šlo o pětadevadesátiletého seniora, jenž se léčil na Infekční klinice pražské Nemocnice Na Bulovce. Během roku pak došlo k dalším zhruba pětadvaceti tisícům úmrtí. Spolek Milion chvilek pro demokracii tak připravil na Staroměstském náměstí v Praze dočasnou památku obětem koronaviru. Pětadvacet tisíc nasprejovaných křížů, za každou oběť pandemie jeden.
„Tisíce křížů za tisíce zemřelých. Mnoho z nich zemřelo zbytečně. Odpovědnost nese vláda zmařených životů, která upřednostňuje své kšefty nad svými občany,“ sdělil předseda Milionu chvilek pro demokracii Benjamin Roll na Twitteru s tím, že za covid-19 vláda nemůže, ale za zbytečně zmařené životy ano.
Hanebný nápis
Gesto, které bylo dopředu domluveno s příslušnými úřady, vyvolalo ve společnosti velký ohlas. A hned další den, tedy v úterý, se u památníku objevil velký nasprejovaný nápis: "ZA OBĚTI NESCHOPNÉ VLÁDY!" Policie ČR uvedla, že po pachatelích pátrá.
Kříže mají jména
Pomník obětem koronaviru v lidech rezonuje stále, semkli se a na náměstí nosí květiny. U jednotlivých křížků zapalují svíčky a dopisují k nim konkrétní jména. Vzpomínají tak na své nejbližší, na jejichž smrti měl podíl covid-19. Dokonce se objevil i nápis věnovaný zpěváku Davidu Stypkovi, který zesnul zkraje letošního roku.