Krvavé výročí: Před 71 lety rozstříleli komunisté během akce Jizerka mladé skauty
Když se v únoru roku 1948 dostali k moci komunisté, začalo pro mnohé lidi v tehdejším Československu přituhovat. Obzvlášť to pocítila skautská organizace, která byla svým smýšlením a zásadami nepohodlná pro totalitní režim. Komunisté tak skauta začlenili do Československého svazu mládeže, čímž spolek prakticky zanikl.
Část členů proto přemýšlela o emigraci. Nakonec se k tomu odhodlalo sedm skautů ze Železného Brodu. Tomáš Hübner, Jiří Haba, Robert Hofrichter, Radomil Raja, Jindřich Kokoška, Josef Veselý a Jiří Majer chtěli přejít hranice v Jizerských horách, kde se přes noc utábořili na úbočí Vlašského hřebenu. Nikdo z mladíků, kterým bylo kromě Haby kolem osmnácti let, netušil, co je ráno čeká.
Stříleli do ležících lidí
24. července 1948 je totiž obklíčilo až tři sta příslušníků SNB a StB. Ti skautům nedali žádnou šanci a začali okamžitě pálit z kulometů do stanů. "Ještě jsme byli ve stanech, když nás zasypali první velkou dávkou. Po ní nás vyzvali, abychom vyšli ven. Až na Jiřího Habu jsme všichni vyšli a museli jsme si lehnout na zem. Dva přílušníci SNB do nás ležících začali střílet," vzpomínal na hrůzný moment Radomil Raja.
Bránit se pokusil jen Jiří Haba, který u sebe měl pistoli. Proti přesile ale neměl žádnou šanci. Poté, co útočící muži vyhnali zbylé skauty ze stanů a donutili je lehnout si na zem, začali do nich střílet znovu. Tímto způsobem chladnokrevně zabili Hübnera, další skauty postřelili například do nohou nebo hrudníku. "Během střelby jsem zachlechl, jak někdo říká: Klid soudruzi, neprasečte, potřebujeme i živé." řekl Raja.
Za vše údajně mohl provokatér
K tragédii přitom došlo pravděpodobně kvůli agentovi StB, který měl tajně působit ve skautu jako provokatér. Ten měl mladíkům předat zprávu o připravovaném zatčení, která pravděpodobně nebyla pravdivá. To ostatně ani nebyla výsledná zpráva, která se o incidentu dostala k veřejnosti. Podle komunistů měl Haba nejdříve zastřelit Hübnera a poté sám sebe.
Oba zabití byli pohřbeni do neoznačených hrobů, aby nikdo nevěděl, kde jejich těla odpočívají. Přeživší pak ze soudního procesu odcházeli většinou s tvrdými tresty. Robert Hofrichter byl odsouzen ke dvaceti letům vězení, další dva skauti k deseti letům. Raja dostal jeden mírnějších trestů, v žaláři si odseděl jen dva a půl roku.
Pravda o brutálním činu nakonec přeci jen vyplavala na povrch. Dokonce se podařilo najít místo, kde byli dva zabití skauti pohřbeni. Jejich těla byla nakonec exhumována a převezena do rodinných hrobů.