Kubek bije na poplach, že země krvácí: Lockdown situaci zjevně nezlepšuje, namítá Pollert
V pořadu DVTV se sešli prezident České lékařské komory Milan Kubek a anesteziolog Fakultní nemocnice v Motole Lukáš Pollert. S moderátorem Martinem Veselovským pak diskutovali nad současnou epidemiologickou situací v Česku.
Podle Kubka jsme před vrcholem čtvrté vlny koronavirové pandemie. „Zvolili jsme úplně špatnou taktiku,” říkal Kubek a vysvětloval, že místo abychom se virus snažili maximálně eliminovat, tak se promořujeme. Podle něj naše země krvácí a rozumí tomu, proč jsou lidé naštvaní a otrávení z neustálých zákazů. „Všichni chceme svobodu, ale tu si musíme vybojovat,” dodal. Na to zareagoval Pollert slovy, že podle něj vedeme válku tak, že zavíráme školy, školky, děláme lockdowny, trvá to už rok a čísla nakažených jsou spíš horší než lepší. Neví, jestli jsou tato opatření účinná. Všichni argumentují tím, že jsou nemocnice plné, proto jsou lockdowny.
Žádný posun k lepšímu
Už od začátku pandemie je v České republice problém v nedostatku personálu a lůžkách. Za celý rok anesteziolog Pollert nevidí žádný posun k lepšímu, jen přicházejí další restrikce, které zatím nepomáhají. Podle Kubka je hlavní problém ten, že Česko přijímá restriktivní opatření pozdě, jsou polovičatá a mají spoustu výjimek. „Na druhou stranu, když se začne situace malinko zlepšovat, tak všechno rychle rozvolňujeme,” říká Kubek a dodává, že podle něj by byli v tuto chvíli nejužitečnější matematici. Na základě toho, jak se lidé chovají jsou totiž schopni určit, jak se bude pandemie v zemi vyvíjet a výsledky jsou téměř stoprocentně přesné.
Ve videu dále Kubek kritizoval předvánoční rozvolnění, kdy se podle něj jen vláda snažila zavděčit lidem, ale ničemu to neprospělo. Všichni odborníci varovali, že se nevyplatí na tři týdny otevřít a bude to mít nehezké důsledky. To se ostatně splnilo a podle Kubka je nyní Česko devět týdnů v karanténě. Taková rozvolněná situace se neosvědčila ani ve školství. Děti sice chodily během Vánoc střídavě do školy, ale podle Milana Kubka se tam kvůli předčasnému rozvolnění a nyní nastolené karanténě ještě dva měsíce určitě nepodívají.
Zvýšením platu se zamezí nedostatku personálu
Nemocnice se potýkají s nedostatkem personálu už dlouhou dobu. I před covidem bylo málo lékařů i zdravotních sester. „Koronavirus problém demaskoval. Naplněná árová lůžka i JIP byly i před covidem,” vysvětloval Pollert a dodal, že tento problém má jednoduché řešení. A to takové, že pokud dostanou sestry i lékaři dvojnásobné platy, nebudou muset jezdit za prací do Německa nebo Rakouska.