Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Kultovní Bony a klid natočili před 30 lety: Takhle se změnila místa v Praze, kde film vznikal! VIDEO

+ Dalších 31 fotografií
Legendární film Bony a klid z konce 80. let, který mapoval pražské podsvětí ovládané veksláky, patří mezi nezapomenutelné počiny české kinematografie. Velká část se natáčela přímo v centru stověžaté, a tak jsme se na tato místa vypravili, abychom zjistili, jak moc se za uplynulá léta změnila. A na éru bonů, za něž se nakupovalo v Tuzexu, pro eXtra.cz zavzpomínal i Roman Skamene, představitel veksláka Bínyho.

Nezapomenutelné filmové svědectví o fungování pražského podsvětí, kterému za normalizace šéfovaly gangy veksláků, bylo natočeno už před 30 lety. Za ty roky padl komunistický režim a s touto převratnou změnou padlo i vekslování. Rovněž se zásadně změnila tvář Prahy, kde se kultovní snímek Bony a klid odehrával.

Hlavního hrdinu, naivního automechanika Martina Holce z Mladé Boleslavi, ztvárnil herec Jan Potměšil (52). Ten se vypravil do hlavního města, aby sehnal marky na video pro místní diskotéku. Jenže ho veksláci podvedou, a tak se do Prahy vrací, aby získal peníze zpátky. Místo toho se však sám s veksláky zaplete a stane se členem Richardovy (hraje Josef Nedorost) party podvodníků. Všichni víme, že šance, aby tohle "dobrodružství" dopadlo dobře, je mizivá.

Kromě Potměšila se lidem nejvíc zapsal do paměti i vekslák Bíny v podání Romana Skamene (63), jenž na natáčení dodnes nostalgicky vzpomíná. "Ze začátku jsem měl strach, že po mně půjdou veksláci, protože to je film o nich a já prozrazuju jejich finty. Ale opak byl pravdou, protože já se stal jejich maskotem," prozradil eXtra.cz herec.

"Kamkoliv jsem přišel a pohybovala se tam tahle struktura lidí, otevíralo se šampaňské. Takže oni mě strašně milovali a pořád byly nějaký akce, takže já jsem pořád někde šmejdil, chlastal a všechno možný," dodal Skamene, který roli v Bony a klid označil za svoji vůbec nejoblíbenější.

Po natočení neprošel film schvalovacím procesem, kterému se za komunismu nevyhnulo téměř nic, a skončil v trezoru. Ale prsty tehdejších šéfů podsvětí byly tak dlouhé, že ani sejf nezamezil jeho šíření. Přes známého se vekslákům podařilo udělat kopii. Na videokazetách se pak nelegálními cestami dostal k lidem. Peníze tak šly paradoxně do kapsy zločincům, již se stali pro film předlohou. Když si cenzoři uvědomili, že snímek už stejně viděla půlka země, dostal se i do kin.

Velkým úspěchem filmařů byl i zisk tehdejšího hitu Relax od skupiny Frankie Goes To Hollywood, jež poskytla práva za symbolickou 1 československou korunu. V dobách jejich největší slávy ve Velké Británii jsme tak mohli k této tvorbě přičichnout i za železnou oponou.

Kromě písničky od britských hitmakerů stál za hudbou ve filmu výhradně Ondřej Soukup (66). I v případě dalších skladeb vsadil na angličtinu, nazpívali je ale čeští zpěváci jako Petr Kotvald (58), Jiří Korn (68) nebo Petra Janů (65). Tyto songy tvořily podkres pro dialogy. Soukupovi se však povedlo získat i rodilé mluvčí, na hudbě se podílel i Charles Shaw (47), který později proslul díky členství v kapele Milli Vanilli, dále Diana Green a Silvia Brown. Všichni přijeli z Ameriky nahrávat do Prahy a inkasovali honorář 3 tisíce korun československých. Na rozdíl od českých hvězd se hrály jejich písničky ve filmu hlasitě.

Tvůrci filmu museli čelit i problému s nahotou. Zatímco herečky najaté na scénu skupinového sexu se opily z velkého množství vodky a bylo jim vše tak nějak jedno, Veronika Jeníková (53) v roli Evy trvala na tom, že si při peprných situacích nechá oblečené tričko. Od veksláků si pak její postava vysloužila vtipnou přezdívku "Evička tričko".

Přestože si to mnozí kritici nemyslí, film Bony a klid bezpochyby patří k českých filmovým klenotům. Jde o ničím nezkrášlené svědectví o lidech, kteří se nezdráhali už tak komunisty zdecimovanou zemi drancovat ještě o něco víc. A fakt, že se dodnes v hospodách pije magické oko, je důkazem, že tento snímek zkrátka patří k legendám!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy