Kvalita života v Česku se zlepšila, přeskočili jsme i USA. Prvenství si drží Norsko
Stejně jako loni se na prvním místě umístilo Norsko, za ním pak Dánsko a na třetím místě skončilo Švýcarsko. Naopak nejhůře dopadly africké země Čad, Středoafrická republika a Jižní Súdán. I když si Česko polepšilo o dvě příčky, bodově si mírně pohoršilo. Loni získala Česká republika 84,66 bodů, letos 84,36. Mírný propad způsobilo zhoršení kvality životního prostředí a přístup k informacím.
Česká republika si vede dobře zejména v ekonomických ukazatelích. Vysoce hodnocené je u nás postavení v základních lidských potřebách. Zlepšení bylo zaznamenáno v oblasti výživy a základní lékařské péče, tam Česko poskočilo o jedno místo vpřed. Na druhou stranu se mírně zhoršil ukazatel přístřeší. Patrné zlepšení se ukázalo i u základních lidských práv a svobod.
Výrazněji se pak Česká republika posunula v přístupu k vyššímu vzdělání. Aktuálně se v žebříčku držíme za Koreou a před Estonskem, které předehnalo i USA. "I ty nejbohatší země mají slabiny, které musí řešit. Celosvětově bychom měli být znepokojeni, že klesají ukazatele osobních práv. A to i v kolébce demokracie, jakou je USA," uvedl ČTK prezident společnosti Deloitte Josef Kotrba.
"Porovnáme-li státy visegradské čtyřky právě v oblasti osobních práv, tak je Česko daleko před Slovenskem, Polskem a Maďarskem," doplnil.
Z globálního hlediska se kvalita života na světě zlepšuje. Největší progres je zaznamenán v oblastech přístřeší, úrovně pitné vody a hygieny, přístupu k informacím a přístupu k vyššímu vzdělání. V ČR je nejlépe hodnoceno například pokrytí elektřinou či dostupnost pitné vody.