Kvůli hysterii s koronavirem rapidně vzrostl počet rakovin, je strašně moc mrtvých, varuje Roman Šmucler
Roman Šmucler je sice šéf stomatologů, během koronaviru se ale všeobecně zabývá organizací zdravotní péče u nás a ví tedy i to, jak jsme na tom nyní s nádorovými onemocněními.
Lékaři měli už na jaře strach, že lidé vyděšení zprávami přestanou chodit na prevence a zvýší se úmrtnost na včas neodhalenou rakovinu. Projevilo se to?
„To se děje. Je strašně mrtvých. Řeknu vám příklad: Sem tam děláme zadarmo Den melanomu. Minulý týden jsme ho zrovna organizovali a to byl vyloženě festival melanomů. Spousta lidí se nemohla dobušit ke svému doktoru, nebo se to o mnoho měsíců zdrželo. Překvapilo mě, kolik jsme jich zachytili. A to je přitom černý flek, na který si lidé přijdou sami. Nádor v pankreatu nebo na plicích, ty zůstanou schované.“
Dožití s rakovinou se snížilo
Takže velké haló, které vyvolal koronavirus, má na pacienty negativní vliv?
„Ano. Ve Spojených státech a Velké Británii už spočítali, že dožití na rakovinu se snížilo už o několik měsíců. Pokrok, kterému napomohla věda, se zastavil a stále se to zhoršuje.“´
Vy sám jste se v první polovině roku nezabrzdil?
„Ne, a ani teď. Jedeme, až se z nás kouří. Sám mám dnes dvacet operací. Jedeme na plný výkon. Už na jaře jsem měl historicky nejvyšší tržby za svého života. Nikdy v životě jsem neudělal tolik operací jako v březnu a dubnu. Řada zubařů zavřela ordinace, překvapivě hlavně ti mladí, a než bych složitě někoho přemlouval, tak jsem to všechno odoperoval sám.“