Labutě a kachny v ohrožení: Nekrmte je rohlíky, má to fatální následky
Procházky k řece s tím, že uděláte dobrý skutek a nakrmíte vodní ptáky pečivem, rozhodně není dobrý nápad. Ano, koho by netěšil pohled na ptačí hemžení a hašteření, když jim házíte pečivo na přilepšenou. Obzvlášť pak pro děti je zábava obohatit si krmením ptactva zimní procházky.
Pečivo zvířatům škodí
V dobré víře, že pomáháte, ale zvířatům spíše škodíte. Pro žaludky vodních ptáků je největším nepřítelem právě pečivo. Nyní na to upozornil zastupitel hlavního města Prahy a náměstek primátora Petr Hlubuček. Varuje občany, aby nechodili krmit labutě, kachny a ostatní ptáky pečivem. Na zvířatech se to může trvale podepsat.
Ve větším množství je pečivo pro vodní ptáky, jako jsou labutě, kachny a další, velmi škodlivé. Ptáci sice pečivo přijímají s oblibou, vrhají se na ně jako na nejlepší pochoutku a preferují ho jako snadno dostupný zdroj energie před jinými druhy potravy. Reálně však nemá velkou výživovou hodnotu, obsahuje totiž především sacharidy. Ptáci sice mají plné žaludky, ale zároveň trpí podvýživou.
Nejvíce ohrožena jsou mláďata
Zvířatům chybí vitaminy, minerály i stopové prvky z jiné potravy. Zejména pro mláďata je konzumace pečiva nebezpečná. Chybí jim důležité živiny z jiné potravy, nezbytné ke správnému vývoji. Je-li ptačí mládě zásobeno pouze pečivem, může to vést až k vývojovým poruchám a deformacím peří a kostí známým pod pojmem andělská křídla (angel´s wings), což znamená trvalé poškození a v důsledku neschopnost létat.
Lidé si často neuvědomují, že když každý z nich donese k rybníku jen jeden rohlík, v žaludcích vodních ptáků jich nakonec mohou skončit celé tisíce a pro zvířata to může mít fatální následky.
Pokud opravdu chcete pomáhat, můžete vodní ptáky krmit například kukuřicí, pšenicí, žitem, nakrájeným hlávkovým salátem nebo ptačím zobem. Rozhodně ne pečivem!