Léčba covidu-19: Evropská léková agentura nedoporučila užívání ivermektinu
Podobná stanoviska již dříve vydal i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a výrobce ivermektinu Merck. Podle této americké firmy analýza dostupných dat nedoložila bezpečnost a účinnost léku při onemocnění covid-19
"Ačkoli je ivermektin obecně dobře snášen v dávkách schválených pro jiná onemocnění, vedlejší účinky se mohou zvýšit s mnohem většími dávkami, které by byly potřebné k získání takové koncentrace ivermektinu v plicích, jež by byla účinná (proti kronaviru)," argumentuje v prohlášení EMA.
Experimentální léčba
Ivermektin je v rámci EU ve formě tablet schválený při léčbě některých parazitárních onemocnění, jako mast jej lze využít u kožních onemocnění. Je také součástí veterinárních léků proti parazitům. EMA připomněla, že pro léčbu covidu-19 lék schválený není a že k jeho posouzení neobdržela žádnou žádost.
České ministerstvo zdravotnictví před dvěma týdny oznámilo, že ivermektin umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19 podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba bude ale vyžadovat informovaný souhlas pacienta a nemůže být součástí standardní péče. Na začátku března ho na sociálních sítích doporučoval distribuovat praktickým lékařům český premiér Andrej Babiš (66). K léčbě pacientů s covidem-19 zkouší antiparazitikum Nemocnice u svaté Anny v Brně.