Léčba leukemie Karla Gotta: Transfúze mu pomáhají, samy na záchranu ale nestačí
„Jediná cesta k uzdravení vede přes transplantaci kostní dřeně, ta je ale v tak vysokém věku, po nedávné léčbě rakoviny, a navíc ještě s tak narušenou imunitou, prakticky nemožná. Kostní dřeň pacienta s akutní leukemií vytváří čím dál míň červených krvinek. Krevní transfuze je tedy doplňuje. Nejdříve je nemocní dostávají s větším rozestupem, pak s menším. Později už dochází k situaci, kdy už ani transfuze nemohou dorovnat nedostatek červených krvinek, také bílých krvinek později bývá méně. Hrozí pak i celkové selhání organismu. Pacienta ohrožuje jakýkoli virus, takže se omezuje kontakt nemocného s okolím, aby neonemocněl,“ tvrdí lékař, který si s ohledem na citlivost případu nepřál být jmenován.
Vedlejším efektem transfuzí může být nadměrné přijímání železa, to se pak ukládá v játrech. „Pro pacienta je to ale možná ten nejmenší problém,“ dodává odborník.
Sám Karel Gott (80) v posledních měsících nebývale bilancuje, píše autobiografickou knížku, natočil dokumentární film a také oznámil, že s leukemií dochází na ambulantní léčbu. Podrobnosti o ní ale nesdělil.
Celá země každopádně stojí za ním a doufá v zázrak, který by nemocemi oslabeného Mistra vyléčil.