Lechtivá videa, střílečky a písničky o koronaviru. Jak tráví čas Češi v době karantény
Dospělí kvůli koronaviru častěji sledují zpravodajství, mladé pod 25 let to nezajímá a radši se v karanténě dívají na seriály a filmy. Vyplývá to z čerstvého průzkumu společnosti GlobalWebIndex.
Veškerý obsah teď lidé včetně Čechů konzumují na elektronických zařízeních. „Chytré telefony nyní více využívá 70 % respondentů průzkumu. Za telefony následují laptopy, ke kterým častěji usedá 40 % lidí, a stolní počítače s nárůstem 32 % oproti běžnému stavu,“ říká Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech. Pro tištěná média je pandemie katastrofou, čte je puhých 5 procent světové populace.
Seriály a filmy včetně lechtivých
Žně mají streamovací platformy jako Spotify, které je zaměřeno na hudbu, a Netflix, online videotéka filmů a seriálů. Rostou jim počty předplatitelů a na rozdíl od jiných společností nepadají akcie. „Nárůst sledovanosti ovšem zažívají i filmy pro dospělé. Web Pornhub například začal v některých zemích poskytovat prémiový obsah zdarma. Nejprve k tomuto kroku přistoupil v zasažené Itálii, kde takto návštěvnost služby stoupla přes noc o polovinu,“ podotkla Denková.
Zajímavé je, že v Česku filmy pro dospělé v karanténě sleduje více žen než mužů. Zatímco mužských diváků u nás přibylo pouze 15 %, přírůstek ženských divaček byl téměř dvojnásobný. Slováci zase na Pornhubu zabodovali ve vyhledávání klíčových slov coronavirus, corona virus, corona či covid. Mezi 20. únorem a 16. březnem to byli právě naši východní sousedé, kdo tato témata vyhledával nejčastěji.
Písničky o koronaviru
Lidé mají více času nejenom na filmy, seriály a hudbu, ale také na hraní her. Vzhůru vyletěly prodeje herních konzolí a počítačů, nových hráčů je přibližně 18 procent.
Nemoc COVID-19 se promítá také do statistik hudebního průmyslu. Streamovací služba Spotify sleduje i žebříček virálnosti, tedy statistiku úspěšnosti písní na sociálních sítích. V top desítce virálních hitů českých uživatelů Spotify se na konci března držely tři písně, které v názvu obsahují slovo „Corona“. Ve světovém srovnání tohoto umístění dosáhl pouze americký rapper LIL NYX se svou novinkou Corona Virus. Ten ve virálnosti dosáhl na konci března na celosvětovou jedničku, zatímco u nás se musel spokojit se čtvrtou pozicí.