Legendární komik Jiří Grossman by slavil 80: Zákeřnou nemoc tajil i před svou ženou
Tento rok to bude už padesát let od doby, kdy svět opustil populární humorista a komik Jiří Grossmann. S kamarádem a kolegou Miloslavem Šimkem tvořili neskutečnou dvojici a jejich povídky se nesmazatelně zapsaly do dějin. Grossmann si však vrchol své slávy nemohl užívat moc dlouho, protože na druhý břeh odešel už ve svých třiceti letech.
Komik Jiří Grossmann by dnes oslavil 80. narozeniny. Narodil se do rodiny divadelních ochotnických umělců, a tak jeho cesta stejným směrem nikoho nepřekvapila. Už jako malý měl velký hudební talent a ovládal několik hudebních nástrojů.
Jiří Grossmann a Miloslav Šimek
Rodiče si však přáli mít z Jiřího vystudovaného architekta, a tak ho poslali na stavební fakultu. Ovšem pro Grossmanna to byla spíše muka, protože on byl duší i životem umělec. Neoblíbená škola ho však propojila s jeho osudovým kamarádem a kolegou Miloslavem Šimkem, který v té době studoval pedagogickou fakultu.
Hned si padli do noty, protože jejich humor se od začátku vzájemně skvěle doplňoval. Netrvalo tak dlouho, dva mladíci založili divadelní klub Olympik a začal se tak psát jejich společný příběh. Jejich suchý a inteligentní humor sice přerušila povinná vojenská služba, ovšem i s tím si dokázali poradit.
Jiří Grossmann byl smrtelně nemocný
Grossmann se po dvou letech nechal přeložit do Ruzyně, aby byl ve stejném útvaru jako Šimek. Vše vypadalo skvěle, ale plány mladého kluka zhatila obyčejná prohlídka u lékaře, která odhalila bulku na krku. Ortel byl brzy jasný – Hodgkinova choroba, což je nádorové onemocnění mízních uzlin, které postihuje hlavně mladé lidi.
V dnešní moderní době už je léčba velmi úspěšná, v době Grossmannova vzestupu tomu tak ale bohužel nebylo. Grosssmann se se svou nevyléčitelnou chorobou nesvěřil ani své manželce Janě Bonhardové, se kterou se po čtyřech letech manželství rozvedl a začal si užívat poslední léta svého mladého života.
K těžkému osudu se postavil s humorem sobě vlastním. Grosssmann se Šimkem se dostali na vrchol kulturní scény a dostali příležitost v divadle Semafor. Jejich absurdní povídky zlidověly a oba se stali hlavními postavami divadla Jiřího Suchého.
Grossmann nebyl jen výborným humoristou, komikem a zpěvákem, ale také skvělým textařem. Za své největší hity jsou mu vděční například Pavel Bobek nebo Naďa Urbánková. „Všichni si mysleli, že je mezi námi erotický vztah, ale nebyla to pravda. Bylo mezi námi nějaké zvláštní pnutí, ale vždy jsme zůstali jen kamarády. Nikdy nás ani nenapadlo si spolu něco začít. Jirka pro mě vytvořil nejkrásnější písničky, jaké jsem kdy měla, a já jsem mu za ně byla neuvěřitelně vděčná,“ vzpomínala zpěvačka Naďa Urbánková pro blesk.cz.
Poslední vystoupení Jiřího Grossmanna
Nemoc dala Grossmannovi pár volnějších let, jenže v roce 1969 se znovu přihlásila o slovo. Nastalo dvouleté období plné boje o přežití, jeho fyzický stav ale napovídal, že konec už je opravdu blízko. Den před svou smrtí Grossmann naposledy vystoupil na jevišti. „Lékaři ho opíchali injekcemi a přivezli ho do divadla. Spatřila jsem kostru potaženou kůží. Obložili jsme ho polštáři a odvezli ho na jeviště. Jak my herci, tak i diváci věděli, že to je představení pro něj. Jirka se chtěl evidentně rozloučit. Bylo to příšerně smutné. Jirka zemřel krátce nato,“ dodala Urbánková.
Jiří Grossmann odešel do nebe plného hvězd v pouhých třiceti letech. Přestože byl jeho život krátký, dokázal za sebou zanechat takový odkaz, který lidi baví stále i dnes, po dlouhých padesáti letech.