Lékař Jan Hnízdil varuje: Národ upadá do deprese a pokladním z roušek hrozí hnisavé záněty
MUDr. Jan Hnízdil (62) je z chování vlády za koronakrize znechucený, vůči Andreji Babišovi a dalším členům vlády si nebere servítky. A i když podle něj budeme za chybné kroky vedení státu pykat všichni, nikdo z nás by podle něj rozhodně neměl mlčet.
Čtěte také: Lékař, který prodělal koronavirus: Vláda nás děsí a šíří paniku
Přibývá depresí
Ani lékaři se neshodnou na tom, jak situaci řešit. Řada lidí je kvůli té situaci bezradných. Očekáváte, že se to projeví i na zdraví národa, vzrůstu počtu pacientů s depresí?
„To už se děje. Pacientů s úzkostmi a depresemi přibývá. Co ale může medicína nabídnout lidem, kteří přišli o práci, jsou zoufalí, zadlužení, bez perspektivy? Má je psychoterapeut utěšovat, že to zvládnou, ať si to tak neberou? To jim bude houby platné. Psychoterapie se navíc v našem zdravotnictví moc nenosí, kvalitní je většinou za hotovou platbu. Na tu člověk bez práce nedosáhne. Profitovat budou hlavně farmaceutické firmy. Především anxiolytika a antidepresiva půjdou skvěle na odbyt. Problém sice nevyřeší, pacientovi ale dovolí, aby se tak netrápil. Pak je tu další problém.“
Kožní problémy z roušky
Jaký?
„Dneska jsem měl v ordinaci mladého muže s depresí a hnisavým kožním zánětem. A ten přesně kopíroval ochrannou roušku. Pacient je pokladní v supermarketu. Ve stresu, do roušky celý den chrchlá, smrká, nesmí si ji sundat, nemá čas ji vyměnit. Pod rouškou si vytvořil malé hnojiště, podhoubí pro plísně a bakterie. Jak se má uzdravit, když do práce musí a bez roušky to nejde? Podobně trpí astmatici, alergici nebo lidé s bronchitidami. V nemocné společnosti nemohou žít zdraví lidé. Tady je mocná medicína bezmocná.“
Už asi nejde zamezit tomu, abychom ze situace vyšli bez zničené ekonomiky. Stálo nám to za to?
„To nestálo, ale stalo se. Paní ministryně Schillerová plácla, že se ekonomika na úroveň před koronavirem dostane za osm let. Jak může něco takového říct? Podniky i hranice jsou stále zavřené, lidé sedí doma, dětí nechodí do školy. Každým dnem se propadáme hlouběji. Nevíme, co bude zítra, paní ministryně ví, co bude za osm let? V jidiš se tomu říká chucpe. Je to směs otrlosti, nehoráznosti, drzosti a cynismu.“
Čtěte také: Ostrý kritik Babiše: Bojí se o sebe. Nesmíme dovolit naši zkázu
Dopad krize na naše životy
Jaký tedy bude dopad?
„Zkušení lékaři se shodují, že škody způsobené nepromyšlenou represí budou mít, a už nyní mají, zničující dopad na zdravotní stav občanů, sociální péči, podnikání, ekonomiku. Skvěle o tom promluvili například doktor Balík, vedoucí lékař Kliniky anesteziologie a resuscitace Všeobecné fakultní nemocnice, doktorka Adámková, mikrobioložka ze stejné nemocnice, přednosta kliniky rehabilitace v Motole profesor Kolář, rektor Univerzity Karlovy a biochemik profesor Zima nebo bývalý olympionik Lukáš Pollert, který je anesteziologem kardiologie v Motole. Jejich hlasy se ale v hysterii a panice ztrácejí jako jehla v kupce sena.“
Vyrukujte na vládu
Dá se proti tomu něco dělat?
„Lukáš Pollert řekl, že jsme ve fázi šílené paniky, která se nedá zastavit, nejde proti tomu ani křičet. S tím nesouhlasím. Naopak. Panice musíme postavit hráz, je třeba podpořit hlasy uvážlivosti a rozumu. Nečekat, s jakou pitomostí na nás vyrukuje vláda, vyrukovat na vládu. Slušně, ale důrazně. Nebýt pasivní obětí, ale aktivními tvůrci. Psát petice, atakovat poslance, senátory, regionální politiky. Volat je k zodpovědnosti, žádat neodkladné otevření škol, hranic, restart podnikání, minimalizaci škod. Včera bylo pozdě. Lepší ale pozdě než nikdy.“
MUDr. Jan Hnízdil je internista a rehabilitační lékař, založil a provozuje pracoviště komplexní psychosomatické medicíny Hnízdo zdraví.