Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Lékaři v Číně se upínají k novému léku: Naději pro lidstvo vidí v prastaré bylině

Lékaři v Číně se upínají k novému léku: Naději pro lidstvo vidí v prastaré bylině
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
EPIDEMIE
Kromě remdesiviru, který byl v USA vyvinut týmem v čele s českým vědcem, mají čínští lékaři naději na nový účinný lék v boji proti koronaviru. Má jím být více než dva tisíce starý přípravek, který obsahuje zázračnou bylinu. Pomůže tradiční medicína v boji proti smrtícímu viru?

Lékaři ve Wu-chanu se aktuálně upínají k léku, u kterého byl podle informací deníku Daily Mail, zaznamenán úspěch v léčbě. V kombinaci se západní medicínou, která potlačuje symptomy koronaviru, dosáhli lékaři u několika pacientů zlepšení jejich zdravotního stavu. Jedná se o lék obsahující bylinu zlatici převislou, u nás známou jako nepravý zlatý déšť.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Naděje

V Číně se dodnes běžně používá v léčbě proti zánětu horních cest dýchacích. Zoufalí lékaři v ní tedy vidí naději. K dispozici je i forma pro injekční nebo infuzní podání. K experimentálnímu nasazení léku šuang-chuang-lien bylo vybráno 400 pacientů. V kombinaci s již zmíněnou západní medicínou se lék podal v provincii Chu-pej asi polovině pacientům.

„Vyslali jsme do provincie Chu-pej experty na tradiční čínskou medicínu. Mají za úkol podílet se na výzkumu a léčbě. Naše úsilí už přineslo určité dobré výsledky,“ řekl agentuře Bloomberg šéf komise, která má zvládnutí epidemie v provincii Chu-pej na starosti.

Kromě šuang-chuang-lien a remdesiviru, který ve Spojených státech vyvinul tým vedený Čechem, vidí lékaři naději i v prostředcích proti ebole a AIDS. Aktuálně se v Číně čeká na povolení testování 80 různých přípravků.

Koronavirus zatím nad lidstvem vítězí. Podlehlo mu už přes 1700 lidí a dalších více jak 70 000 je nakažených. Epidemie koronaviru překonala počtem obětí i epidemii SARS.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy