Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Festival ve Varech 2024

Leoš Mareš s manželkou zabezpečili tchyni: Bydlení od města za pár tisíc měsíčně, na radnici došlo k podivnostem

Helena Harabinová prozradila, jaký je Leoš Mareš zeť.
Zdroj: eXtra.cz/Pavel Dvořák
Předchozí Další
+ Dalších 14 fotografií
PÁTRÁNÍ

Moderátor Leoš Mareš (48) je už šest let podruhé ženatý, ještě před veselkou si ale jeho současná manželka Monika (43) sehnala ultralevné městské bydlení v Praze 2. A nyní se manželům, kteří rozhodně nouzí netrpí a sami bydlí v bytě za desítky milionů korun, povedlo postarat se o převod bydlení jen za pár tisíc na Leošovu tchyni a Moničinu matku. Upozornil na to Deník N.

Leoš Mareš a Monika Marešová: Městský byt, který nepotřebovali

Jak web tvrdí, radnice druhé městské části hlavního města byty nenabízí jen preferovaným a pro společnost potřebným profesím (lékařům, policistům a podobně), nebo lidem v nouzi (např. samoživitelkám) či seniorům, ale o nájemní byty se může přihlásit kdokoli za tržní nájemné.

Monika Marešová, dříve Koblížková, měla štěstí, v roce 2011 vysoutěžila nájemné za byt o velikosti 54 metrů čtverečních za tehdy směšnou cenu 3,5 tisíce měsíčně.

Byt si nechala i po sňatku, kdy už měla přístup k bydlení svého chotě, a tak původní bydlení dávno nepotřebovala.


Levné bydlení pro tchyni

Přeskočíme do roku 2024, kdy na radu Prahy 2 přišla zastupitelka a dosavadní radní údajně protikorupčního hnutí ANO Jitka Urbánková s nečekaným požadavkem, že by mělo být umožněno přenechávat vysoutěžené nájemné i rodinným příslušníkům.

Její argumenty (že by si v době složité dostupnosti bydlení měli lidé udržet byty v rodině, že i radnice pak nemusí vracené byty opravovat tak často) nezní ani trochu přesvědčivě, přesto rozhodnutím městské rady došlo ke změnám pravidel (bez posouzení bytové komise, která má právo se ke všem podobným změnám vyjadřovat) a hned 14 dní poté se na ně odkázali Marešovi. Náhoda?

Těžko říci. Faktem je, že nájemné bytu je tak nyní převedeno na tchyni Leoše Mareše. Loni přitom se stejným požadavkem manželé úspěšní nebyli a naopak jim původní nájemné bylo ukončeno k dubnu letošního roku. Až po změně pravidel jim rada žádost o převod nájemného schválila.

Helena Harabinová nyní platí měsíčně 9,5 tisíce měsíčně za takzvané základní nájemné, tržní cena je ale v této oblasti třikrát vyšší.

„Ten byt vnímám, že jsme měli vždy dohromady. Vysoutěžili jsme to v aukci už strašně dávno. Všechno podle regulí, Leoše jsme v rodině vůbec neměli. Teď jen došlo k tomu, že se dcera chtěla přehlásit, kde má bydliště její dcera, tak jsme si řekli, že to převedeme na mě,“ sdělila Deníku N.

Jen shodou okolností je to tedy napadlo pouhé dva týdny poté, co na radě radnice došlo k zásadní změně pravidel.


Účelovka?

Deník N několikrát opatrně připomíná, že podle političky ANO změna pravidel nebyla účelová čistě z důvodu touhy samotných Marešových po převedení nájmu.

Prý bylo podobných žádostí asi deset, deník ovšem v usneseních městské rady našel už jen jedno další. Dotyčná ale v posledních dnech nečekaně rezignovala na pozici radní. Proč a zda to mělo nějakou spojitost s případem, to nezdůvodnila.

Doporučené video: Rozhovor s Leošem Marešem:


Podivná praktika z devadesátek

Radnice podobné pravidlo, převodu nájmu na příbuzné, v drtivé většině případů nemají.

„Je to věc, která se v Česku hodně používala v devadesátých letech. Je to praktika, kterou rozhodně nedoporučujeme. Je to netransparentní a otevírá to prostor ke korupčnímu jednání,“ tvrdí Barbora Bírová z Platformy pro sociální bydlení.

Redakce eXtra.cz kontaktovala moderátora, zda se chce k informacím nějak vyjádřit, reagoval po uzávěrce článku. Jeho překvapivou reakci uveřejníme brzy.

Monika Binias šije do dcer: Závislačka Charlotte její pomoc odmítla. Marně čeká na omluvu Ornelly

Související články

Další články

Nejnovější kauzy