Lidé pociťovali příznaky koronaviru už na přelomu roku: Nemohli dýchat a měli horečky
Nový typ koronaviru se v České republice nutně nemusel objevit 1. března. Je možné, že se nákaza u lidí dala potvrdit už v prosinci či v lednu. Někteří totiž pociťovali silné respirační obtíže, bolesti hlavy, kloubů a plic, horečky a malátnost již na přelomu roku. V té době však nikdo nebral koronavirus v potaz, protože samotná Čína o rozsahu epidemie dělala velké tajnosti...
Svědectví lidí a popis příznaků
Pro pořad A DOST! na Seznam TV se vyjádřilo několik desítek lidí, kteří mohli být koronavirem nakaženi. Bohužel, nikdo z nich nemohl být testován, nepočítalo se s tím, že by to právě tento virus mohl být, když v té době vypukla epidemie pouze ve Wu-chanu a okolí. Některá svědectví jsou velmi podrobná a existuje jisté procento pravděpodobnosti, že u nás virus byl mnohem dříve.
Devětadvacetiletý Pavel Helt z Litvínova pro pořad uvedl, že se na přelomu roku setkal s kolegou, který se vrátil z Thajska. Během dalších dnů na sobě začal pozorovat něco jako silnou chřipku. "Čtrnáct dní jsem ležel a byl jsem úplně vyřízený. Vysoké horečky, bolest hlavy, bolest očí, nemohl jsem dýchat," svěřil se Pavel. Dodal, že to vypadalo na zápal plic.
Dále prozradil, že u něj podobné onemocnění není obvyklé. "Měl jsem suchý kašel, myslel jsem, že vyplivnu plíce. Na základě toho jsem v noci nespal," psal v pořadu svůj průběh onemocnění a dodal, že jeho maminka měla podobné obtíže a šla navštívit lékaře s tím, že měla asi infarkt. Měsíc byla úplně bez chuti a čichu.
Zápal plic, plicní chlamydie, vše negativní
Sedmadvacetiletá Christina z Havířova uvedla, že se po ránu nemohla ani nadechnout, dokud neměla hlavu nad hrncem s párou. U doktorky si nechala udělat všechny testy, které byly nakonec negativní, a to i na plicní chlamydie. Nezabírala jí žádná antibiotika ani léky na kašel nebo alergii.
Alexandra T, které je 69, se v pořadu svěřila, že v druhé polovině ledna hlídala vnučku, která měla chřipku. Od té se nakazila. "Teploty, bylo mi velice špatně, celé tělo mě bolelo, kašel. Druhý den se ode mě nakazil manžel a sestřenice," popsala své příznaky babička.
Doktorka Alexandře doporučila Paralen a Ibalgin a poprosila ji, zda by se nemohla hlásit obden po telefonu, aby nenakazila někoho dalšího. "Aby to nebyl koronavirus," pronesla prý lékařka.
Nevydařený lyžařský kurz
Podobné příznaky měly i děti na jednom lyžařském kurzu. Během několika dnů odjelo zpět domů více než dvacet dětí ze čtyřiceti. Onemocněly i učitelky a vychovatelny, a to během dvou dnů. "Já jsem pedagog a odlyžovala jsem mnoho zájezdů a odjezdila školy v přírodě. Nikdy se nám nestalo, že by někdo přijel s chřipkou nebo angínou, jen výjimečně. Nikdy ne takhle," uvedla Jitka z Karlína.
"Nikdy se nestalo, že by během dvou dnů odjela polovina zájezdu s naprosto totožnými příznaky obrovských a rychle nastupujících teplot a dávivého kašle," dodala. U lékaře dostali předepsaná antibiotika a diagnózu levostranného zápalu plic. Léky vůbec nezabíraly a nemocní byli další dlouhé týdny. Dotazovaných bylo mnoho a nikdo z nich si není jistý, kterou nemoc prodělali.
Koronavirus se tu mohl objevit už dříve
I ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho náměstek Roman Prymula uvedli, že se na informace z Číny nedá spoléhat. V pořadu je stručně vypsáno, že od listopadu do začátku února přiletělo z Číny 136 letadel, která byla plná lidí. Virus, o kterém komunistická Čína nechtěla skoro mluvit, se tak mohl roznést už mnohem dříve.
I když není jisté, zda se po nákaze Covidem-19 získá imunita, ti, co nemoc už prodělali, ji mít mohou. Je tedy potřeba vytvořit takzvaný populační přehled, kde bude jasně vidět, kdo už nákazu prodělal. V současné době jsou testy na protilátky k dostání, avšak je potřeba zajistit, kde bude testování probíhat.