Lidé v době koronaviru kašlou na prevenci. Rakovina nepočká, apelují lékaři
Lidé se už od loňského jara vyhýbají preventivním prohlídkám a k lékaři mnohdy nezajdou, ani když je něco skutečně trápí. Jaromír Richter, primář oddělení radioterapie Komplexního onkologického centra Nemocnice AGEL Nový Jičín pro Moravskoslezský deník řekl, že koronavirus určitě nelze podceňovat, ale je důležité si uvědomit, že u nás denně umře 80 lidí na rakovinu. „Je třeba dodržovat bezpečnostní a hygienická pravidla, ale zároveň je třeba dodržovat léčbu nádorů a v případě problémů přijít k lékaři včas,“ konstatuje uznávaný primář s tím, že zhoubný nádor nepočká. Jakýkoliv odklad může znamenat fatální problém.
Prevence je důležitá
Organizace Loono, která se specializuje na nádorová onemocnění, tvrdí, že když byla pandemie koronaviru ve svých začátcích a lidé nevěděli, co čekat, byla návštěvnost preventivních prohlídek nižší. Třeba ve Fakultní nemocnici Olomouc klesla oproti předešlému roku 2019 návštěvnost ambulantních částí klinik na 60 až 70 procent. „Zdravotní prevence je důležitá i pro včasné odhalení dalších, mnohem častějších nemocí, které nejen občany ČR trápí: infarkt, mrtvice, vysoký krevní tlak, cukrovka, a mnoho dalších,“ říká mluvčí organizace Loono pro Generaci 20.
Informaci o poklesu návštěvnosti prevence v době koronaviru potvrdila i mluvčí FN Motol. Před příchodem pandemie proběhlo v motolské nemocnici okolo 115 až 120 operací za den, zatímco od druhé poloviny března 2020, kdy u nás došlo k nástupu covidu, klesl denní počet operací na zhruba 55.
V březnu loňského roku lékaři žádali pacienty, aby se zdrželi návštěvy ordinací, jestliže nepůjde o vážný případ. V současnosti už je však situace pod kontrolou. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že ochranné pomůcky jsou volně dostupné a při dodržování všech protiepidemických opatření neznamená návštěva lékaře v podstatě žádné riziko.