Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Lilia Khousnoutdinova v Ženách v zenu: Nenávistné útoky na internetu, lež a výhrůžky smrtí jejím dětem

křest knihy Ženy v zenu
Zdroj: Martin Procházka/Extra.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
hateři

Historička a publicistka Lilia Khousnoutdinova (33) se účastní mnoha krásných projektů, které mají nějaké vyšší poslání. Jedním z nich byl i podcast, který se stal základem pro vznik knihy Ženy v zenu. Rozhovory, jež jsou v díle uveřejněny, se zaměřují na veřejně známé ženy a jejich "návod", jak se vyrovnat s haty na sociálních sítích. Lilia v rozhovoru pro eXtra.cz mimo jiné prozradila, jak se sama vyrovnává s nenávistnými komentáři a které z nich jí dokázaly pořádně hnout žlučí.

Ženy v zenu

Za novou knihou Ženy v zenu, která vznikla ze stejnojmenného podcastu, stojí duo autorek Petra Schwarz Koutská (34) a Lilia Khousnoutdinova. "Podcast byl dlouhodobým projektem, který jsme rok natáčely a dávaly ven rozhovory se ženami, které mají ve veřejném prostoru určité postavení, a tudíž se potýkají s poměrně novým virtuálním fenoménem a tím jsou haty," uvedla Lilia pro eXtra.cz na křtu knihy, na níž se autorsky podílela.

Důvodem vzniku projektu bylo zjistit, jaké specifické haty jsou adresovány pouze a jedině něžnému pohlaví. "Nepřekvapivě jsme ujistily, že jsou určitě haty mířené na obě pohlaví, ale následně jsou tři témata, která jsou čistě ženská, a tím je rodičovství - špatná matka nebo varianta, že není matkou, poté sexualita a vztahy obecně a v neposlední řadě bodyshaming," dodala publicistka s tím, že dalším častým tématem je agismus, tedy útok na věk ženy.

Lilii s Petrou zajímalo nejen to, s čím se tyto ženy musí dennodenně potýkat, ale zejména, jak se s takovými komentáři dokážou vyrovnat. "Z toho jsme se snažily vydestilovat jakýsi recept pro ženy, jak ustát haty ve veřejném prostoru, nenechat si jimi vzít chuť tvořit a nenechat se tím zdemotivovat," uvedla manželka českého miliardáře Karla Janečka (48).

Nejen jako žena velmi bohatého a známého muže, ale i pro své názory a zaměření se sama ve svém životě potýká s řadou komentářů cizích lidí, kteří bohužel v drtivé většině případů dokázali pouze to, že si skrze anonymitu sociálních sítí vylili žluč na někoho, kdo se svou prací dostal do širšího povědomí společnosti. Úspěch je totiž něco, co se neodpouští.

Liliina osobní zkušenost

"V rámci knihy sdílím i já svou vlastní zkušenost a co se hatů týče, dost záleží na tom, zda-li je to anonymní, nebo z kruhu lidí, které znám nebo jsou v mém životě nějak relevantní," říká Khousnoutdinova. "Když se haty dotýkají oblastí, ve kterých se sebou nejsme stoprocentně spokojeny, tak je samozřejmě těžké nad tím mávnout rukou a zasmát se tomu," dodala a nastínila, že pokud se nás haty nějakým způsobem dotknou, je to pro nás dobrý ukazatel toho, v čem si jako ženy nejsme samy sebou jisté.

"Jsou ale věci, které by měly být zcela za hranou a nepřípustné, a to jsou například útoky skrze děti a mateřství. To jsou témata, která jsou podle mě zcela neetická, nepřijatelná a není v tom žádná přidaná hodnota sebereflexe," uvedla autorka podcastu a knihy Ženy v zenu.

"Mojí osobní strategií, jak se s haty poprat, je dát si nějaký čas offline, jako jakýsi digitální detox," prozradila Lilia, jak sama vzdoruje útokům. Přehlcení informacemi navíc považuje za velkou civilizační chorobu. "Mým úplně posledním zaručeně ozkoušeným krokem je, když fyzicky zmizím z prostředí, které mi nedělá dobře. Pár dní to mám v hlavě, ale pak to vždy definitivně odpadne," uvedla další ze svých tipů, mezi něž řadí ještě čas strávený s dětmi, tanec či obecně pohyb a konzultace s někým blízkým, například s vlastním manželem.

Karlovi je oporou

Nejen Lilia, ale i její muž Karel Janeček se často setkává s nenávistí followerů. V tu chvíli se i ona snaží být mu oporou. "Samozřejmě mě to mrzí, zvlášť když je to nepravdivé nebo nespravedlivé," řekla Khousnoutdinova, které se neméně dotýkají haty mířené na jakoukoliv jí blízkou osobu. "Mám více kamarádek, které čas od času zažívají mediální shitstorm, takže to spolu určitě probíráme. S těma holkama to přece jen obecně řeším asi nejvíc."

Do situace, že by ji některý z nenávistných komentářů vyloženě rozplakal, se Lilia nedostala, ale jestli je prý na něco opravdu alergická, tak je to lež. "Ve chvíli, kdy se útočí na něco, co je pravda, tak je to pořád otázka názoru, se kterým nemusím souhlasit, ale ve chvíli, kdy si někdo něco vymyslí a pokládá to za fakt, mě opravdu vytáčí," prozradila Lilia Khousnoutdinova, která má dokonce zkušenost s haty mířenými přímo na její děti. "Našli se i lidé, kteří přáli smrt mým dětem," podělila se o nepříjemný zážitek. "U toho jsem asi ani neplakala, spíš jsem si říkala, že jsou věci, kterým v tomhle světě nerozumím," dodala.


GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy