Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Loňský nákup respirátorů: Neskutečně předražený byznys na pozadí korony

Loňský nákup respirátorů: Neskutečně předražený byznys na pozadí korony
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
nejasnosti
Dodnes se stále řeší, jak to bylo s respirátory, které se objednávaly už na začátku epidemie koronaviru. V té době byl šéfem ministerstva zdravotnictví Adam Vojtěch. Uběhl přesně rok od chvíle, kdy byl vyhlášen první nouzový stav a ministerstvo mělo možnost bez zdržování se s výběrovým řízením nakoupit respirátory v Číně, které v republice chyběly.

Někdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch již dva dny po vyhlášení prvního nouzového stavu nakoupil 400 tisíc respirátorů od brněnské firmy Supervize Hologramy, dodávka stála 72 milionů korun a jeden respirátor vyšel na 150 korun. Doteď však podle webu Seznam Zprávy není jasné, zda resort zdravotnictví firmě zaplatil 72 nebo 109 milionů korun, neboť není nijak doloženo, že by ministerstvo zdravotnictví stornovalo dodávku za 37 milionů

"Ze své pozice jsem nemohl mít přehled o každé transakci či dodavateli, proto k tomuto případu nemám bližší informace," uvedl pro Seznam Zprávy exministr Vojtěch s tím, že tehdejší nákupní tým ministerstva zdravotnictví postupoval odpovědně a peníze byly určitě vynaloženy na kvalitní zboží, které přišlo včas. Tento tým sice odvedl dobrou práci, ale firma Supervize Hologramy už tolik ne. 14. března se zavázali, že do dvanácti dnů dodají 400 tisíc respirátorů, dorazit měly do skladu Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech. Nesplnili ani jedno.

Nedodržený termín, místo ani množství

1. dubna dorazila první část, navíc pouhá čtvrtina - 108 tisíc respirátorů FFP2, dovezl ji do Prahy vládní speciál z Číny. Zbytek respirátorů dorazil do státních skladů po dalších částech a poslední várka přišla až o týden od té první, 8. dubna. Dohromady šlo o dvoutýdenní zpoždění. Přepravní dokumentace pak odhalila, že cena jednoho respirátoru vyšla firmu Supervize Hologramy v Číně na 38 korun bez DPH. Státu je však prodala firma za 150 korun. To dělá asi 300procentní přirážku na tomto druhu ochranné potřeby.

Seznam Zprávy oslovily i jednatele spediční společnosti OrangeBlue Zdeňka Vintra, který se podobnými věcmi zabývá už roky. "Cena, za kterou respirátory společnost Supervize Hologramy v té době v Číně koupila, je velmi dobrá," přiznal Vintr. "Výše jejich přirážky je ale 'kulantně řečeno' neetická," doplnil. Jeho názor odmítl bývalý jednatel Supervize Hologramy komentovat. Ve firmě už nepůsobí, převedl ji na jistého Ruslana Skorokhoda, který má podle obchodního rejstříku trvalou adresu v Kyjevě.

Přirážka však podle Adama Vojtěcha problém není. "Za mého vedení jsme na ministerstvu zdravotnictví udělali maximum pro to, abychom ochránili zdravotníky. To byl náš jediný cíl a bez ochranných prostředků to nebylo možné. Ochranné prostředky byly zásadně nedostatkové a nebylo je možné získat od standardních dodavatelů zdravotnického materiálu," vylíčil Vojtěch.

La Factory

S firmou Supervize Hologramy je také spojen problém v podobě nezveřejnění účetních závěrek, i když to jasně přikazuje zákon. Nejsou ale jediní takoví dodavatelé, kteří minulé jaro něco takového nezveřejnili. A není to ani první, ani poslední firma, se kterou byl kolem respirátorů a roušek problém. Dalším příkladem může být lanškrounská firma La Factory, která v době podpisu smluv nebyla vůbec činná, nevykazovala náklady ani výnosy a byla dokonce bez zaměstnanců. Právě tam putovalo 1,4 miliardy korun, když ministerstvo zdravotnictví kupovalo respirátory.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy