Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Loučení s Babišem: TOP 5 skandálů, na které jenom tak nezapomeneme

Andrej Babiš a jeho skandály: TOP 5 afér, které otřásly vládou bývalého premiéra
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
Skandály

V pátek v poledne po dlouhých čtyřech letech a 11 dnech skončil v pozici premiéra Andrej Babiš. Během této doby vládu stíhala řada skandálů, přičemž drtivá většina z nich byla spojena s jejím šéfem. Připomeňme si s eXtra.cz ty největší.

Dovolená na Krymu

V listopadu 2018 reportéři portálu Seznam Zprávy přišli s šokující výpovědí Andreje Babiše mladšího, kterého vypátrali v bytě matky v Belgii. Syn tehdejšího premiéra tvrdil, že ho manžel jeho ošetřující lékařky Dity Protopopové, Petr Protopopov, unesl na Krym. Prý proto, že Babiš starší chtěl, aby syn zmizel kvůli stíhání Čapího hnízda. Toto tvrzení ale policie vyhodnotila jako nevěrohodné, ostatně i tehdejší předseda vlády se bránil tím, že syn je duševně nemocný.

V roce 2021 ale Babiš mladší opět začal plnit přední stránky médií. Vrátil se do Čech s tím, že chce o svém případu mluvit a že chce očistit své jméno. Například v rozhovoru pro Reflex tvrdil, že je zdravý. Nakonec se nechal vyslechnout i policií. Po volbách se po něm ale slehla zem a jeho Twitterový účet se plní chaotickými příspěvky.

Kauza Čapí hnízdo

V roce 2019 policie ukončila vleklé vyšetřování, přičemž kauzy padesátimilionové dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo. Jejím závěrem byl návrh na obžalování Andreje Babiše společně s několika dalšími lidmi. Kauza dodnes není vyřešená, nyní bývalý premiér je i nadále trestně stíhaný, přičemž mu hrozí deset let vězení. Policie přitom už potřetí navrhla Babiše obžalovat, zatím však bez výsledku.

Otrávená Bečva

Babišovou vládou otřásl i skandál s otrávením Bečvy. Ekologická havárie, kterou loňského 20. září podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Richard Brabec (ANO), tehdy ministr životního prostředí, se nechal ihned slyšet, že viník bude rychle odhalen. Celý případ se ale vleče více než rok.

Téměř po roce vznikl posudek znalce Jiřího Klicpery, podle kterého se kyanidy dostaly do řeky takzvaným rožnovským kanálem. Rybáři však poukazují na to, že první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu. Z otravy Bečvy je obviněna společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a její jednatel Oldřich Havelka, vinu odmítají. V podezření také byla čistička Deza, kterou vlastní Agrofert. Podle Brabce ale za únikem nestojí.

Prymula a ministerský kolotoč

Když loni 21. září skončil na postu ministra zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), dosadil Babiš jako náhradu epidemiologa Romana Prymulu (za ANO). Ten měl podle tehdejšího premiéra zkrotit pandemii za pomocí přísných vládních nařízení. Prymula se ale ve funkci dlouho neohřál. 21. října totiž vyrazil na schůzku s Jaroslavem Faltýnkem (ANO) do restaurace na Vyšehradě. Ta ale měla být v té době již zavřená, jak nařizovala vládní opatření, za kterými stál právě Prymula.

Tehdejšího ministra zachytil na snímcích fotograf a hned následující den byl skandál na světě. Informaci i fotografie přinesl jako první Blesk. Prymula nejprve řekl, že pokud si to budou lidé přát, z funkce odejde, pak ale obrátil a řekl, že ve funkci setrvá. Po nátlaku veřejnosti i politiků ale nakonec zasáhl sám Babiš a doporučil Prymulovi rezignovat, který tak i učinil. Tím se odstartoval kolotoč na ministerstvu zdravotnictví, kdy se v křesle šéfa resortu vystřídal postupně Jan Blatný (za ANO) a Petr Arenberger (za ANO), aby se tam vzápětí vrátil Vojtěch.

Vrbětice a cesta do Ruska

17. dubna 2021 na mimořádné tiskové konferenci oznámil Andrej Babiš s tehdejším ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) šokující informace, že za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích stojí ruští agenti. Následoval masivní exodus ruských diplomatů, které vyhostila česká vláda. Stejná odpověď přišla i z Moskvy. Kauza nabrala obřích rozměrů spolu se skandálem kolem Hamáčka.
Ten měl podle portálu Seznam Zprávy plánovat cestu do Ruska, přestože věděl o zapojení Moskvy do vrbětických výbuchů. Dle informací redaktora Janka Kroupy chtěl Hamáček v Moskvě vyměnit utajení kauzy Vrbětice za milion dávek vakcíny Sputnik. Tehdejší ministr vnitra ale vše popřel a na mediální dům podal žalobu. Policie doposud případ vyšetřuje.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy