Maďarsko očkuje nedoporučenými vakcínami, po Rusku přichází na řadu Čína
Maďarský regulační úřad čínský preparát nedávno schválil pro nouzové použití, aniž čekal na doporučení od Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA). Letadlo s nákladem prvních 550 000 dávek přípravku Sinopharm v "Budapešti":https://www.extra.cz/tema/budapest přistálo v polovině února. Maďarsko kritizuje pomalé zavádění vakcín v EU a je také první z 27 členských zemí, která už dříve schválila i ruskou vakcínu. Ani ta souhlas EMA nemá. Země začala proti covidu-19 očkovat v prosinci loňského roku. Podle tiskové agentury MTI tamní zdravotníci do úterý 24. února naočkovali 457 096 lidí, z nichž 205 720 lidí dostalo dvě dávky preparátu. Kromě nové vakcíny se dále v Maďarsku očkuje vakcínami od firem "Pfizer":https://www.extra.cz/tema/pfizer/"BioNTech":https://www.extra.cz/tema/biontech, "Moderna":https://www.extra.cz/tema/moderna a "AstraZeneca":https://www.extra.cz/tema/astrazeneca.
Ukrajina po sérii zpoždění začne očkování proti covidu-19 poté, co v úterý dorazilo na kyjevské letiště půl milionu dávek vakcíny AstraZeneca vyrobených v Indii a prodávaných pod názvem Covishield. Vláda chce očkovat v pěti etapách. První fázi, která by měla zahrnout téměř 380 000 lidí z prioritních skupin, zejména ošetřovatelů pacientů nakažených covidem-19, zahájí mobilní týmy.
Do města Dunkerque na severozápadě Francie zavítá kvůli zhoršené epidemické situaci ministr zdravotnictví Olivier Véran. Francouzská vláda chystá zpřísnění restrikcí pro oblast tohoto města, které je důležitým přístavem pro cesty přes Lamanšský průliv V pondělí tam podle agentury AFP sedmidenní průměr infikovaných na 100 000 obyvatel dosáhl hodnoty 901, zatímco v celé Francii to bylo 190. Velkou část nových případů navíc tvoří nákaza britskou mutací viru SARS-CoV-2.
Bavorsko si připomíná památku 12 000 obětí, které si covid-19 v této německé spolkové zemi vyžádal. V celém Bavorsku jsou vlajky staženy na půl žerdi a na 14:30 je ohlášena minuta ticha.
Španělský premiér Pedro Sánchez bude v parlamentu čelit dotazům poslanců k vládním koronavirovým opatřením. Jihoevropská země v posledních dnech hlásí výrazné zlepšení epidemické situace, která tam byla nejhorší koncem ledna, a některé španělské regiony oznámily zmírnění restrikcí.
Island, který má velmi nízké počty nových případů koronavirové infekce, povolí ode dneška setkání až 50 lidí místo dosavadních 20. Na sportovní utkání, do divadel a kin bude vpuštěno až 200 sedících diváků za předpokladu, že budou dodržovat alespoň metrové rozestupy.