Marcela náhle zemřela v Egyptě: Rodina nemá peníze, celé je to zamotané
Češka Marcela (†60) se rozhodla strávit zbytek života v Egyptě. Jen nevěděla, že z mnoha předpokládaných let bude nakonec jen něco málo přes tři měsíce. Bohužel nemyslela ani na to, aby si zajistila vhodné pojištění, kdyby se jí něco stalo se zdravím, takže její syn Timothy, který ji do země faraónů doprovodil, má nyní velké problémy, jak mamince zajistit důstojný pohřeb.
Egypt dal ultimátum do pondělí
Jen do pondělí nechají egyptské úřady tělo zesnulé Češky Marcely (†60) v mrazícím boxu, do té doby dostala rodina čas sehnat peníze na uhrazení nákladů a pohřbu. Jenže syn Timothy je absolutně bez prostředků, rodina prý nemůže pomoci, a nešťastný muž navíc nedostane ani úvěr v Česku. „České úřady mě při odjezdu donutily zrušit si trvalý pobyt, který je k úvěru třeba,“ tvrdí pro eXtra.cz Martášek.
Příběh Marcely Martáškové (†60), jež chtěla v turisticky atraktivním Egyptě strávit důchod, dojal řadu lidí, jenže ne natolik, aby přispěli na její pohřeb „Ozval se jen jeden pán. Ještě jsem kontaktoval všechny své známé. Musím to nějak vyřešit,“ je v koncích Timothy.
Marcela se příliš nevyznala v pojištění a v bankovnictví si zajistila klasické cestovní pojištění pro standardní dovolené, které nesmí překročit 45 dnů mimo ČR, takže když se pozůstalý syn snažil vyřídit s asistenční službou repatriaci těla do ČR, dozvěděl se, že pojistka už neplatí, a tak by cenu, asi 300 tisíc i s českým pohřbem, museli teď zaplatit sami pozůstalí. A na to prostě nemají.
Pojišťovna: Buďte opatrní
„Pro naše klienty nabízíme více typů cestovního pojištění s různým rozsahem krytí, v nabídce máme i produkty s nepřetržitou délkou pobytu v zahraničí až 90 dnů. Klienti jsou o všech podmínkách pojištění a rozsahu pojistného krytí informováni ve smluvní dokumentaci, v brožurkách a na webových stránkách banky, kde si cestovní pojištění sjednávají,“ říká Petr Jarkovský, tiskový mluvčí BNP Paribas Cardif Pojišťovny, která pojištění zajišťovala.
„Všem klientům, zvláště v dnešní době, doporučujeme, aby se vždy před cestou do zahraničí informovali nejen o případných omezeních v cílové destinaci, ale hlavně aby si připomněli rozsah, podmínky a limity svého cestovního pojištění,“ dodal.
Nedůvěra
Synovi nyní nezbývá než sehnat alespoň 80 tisíc na egyptský pohřeb.
„Celé to smrdí. Nesouhlasím s tím, aby se dávaly peníze lidem s pochybnými příběhy. A i kdyby to byla pravda, měli být zodpovědnější,“ myslí si například čtenářka eXtra.cz Eva a i další. Redakce informace ověřila z více zdrojů a zpráva o úmrtí je pravdivá. I Timothy ví, že se měli s maminkou lépe informovat, k vyřešení situace mu ale teď výčitky nepomohou.
Timothy, který slibuje všechny peníze časem vrátit, se nemůže spolehnout ani na matčin bankovní účet, který je nyní zablokovaný. Prý měl před cestou našetřené své vlastní peníze, kvůli neočekávaným výdajům v ČR ale o většinu úspor přišel. „Teď nemám ani na letenku zpět. Ale musím tu zůstat, než se to s maminkou vyřeší,“ prozradil.
Pohřby v Egyptě
Přítelkyně zesnulé, která jí Egypt doporučila a na místě jí pomáhala, pak uvedla, že Timothy žil v Egyptě z matčina důchodu a snažil se na místě sehnat si práci. Důchod matky prý nebyl vysoký, ale v této zemi stačil uživit oba.
„Snažím se pomoci, ale víc to nejde. Ani Egypt'ané se nechtějí obohatit na českých lidech. Náklady na pohřeb a léčbu by se skutečně vyšplhaly na 80 tisíc. Je v tom ale zahrnuto osmnáct tisíc za hospitalizaci a léčení, 50 amerických dolarů denně za chladící box, zbytek pohřeb a náhrobek. Zde nejsou hroby, které známe z Česka. Jsou tu takové jakoby skříňky, které jsou z hlíny,“ doplnila Aishah, kterou redaktor eXtra.cz zná již delší dobu a ví, že skutečně Marcele s přestěhováním pomáhala.