Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Masopust: Skvělé jídlo, tanec, pití i zábava. Poté následuje čtyřicetidenní půst

Masopust 2022: Tradice, zvyky a recepty masopustního období
Zdroj: showpix.cz
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
MASOPUST

Po roce tady opět máme masopust. Víte ale, jak to s ním vlastně je? Kdy začíná a kdy končí? Masopust se u nás slaví sice už od třináctého století, spousta z nás ale vlastně ani neví, co všechno se za ním skrývá.

Teprve nedávno skončil vánoční shon, ten ale hned po Třech králích vystřídalo masopustní období. Začátek masopustu je pevný, jeho konec však připadá na Popeleční středu, která každý rok vychází na jiné datum. Vše se totiž odvíjí od data Velikonoc. Popeleční středa totiž nastává 46 dní před Velikonoční nedělí - půst trvá rovných 40 dní, zbývajích šest dní jsou neděle, které se do půstu nepočítají.

Tučný čtvrtek

Nejveselejší část masopustu je spojena s veselím a hlavně dobrým jídlem, kterého si tento den musíte užít dosyta. Jedná se o Tučný čtvrtek (24.2.), který je známý také jako „tučňák“. Právě tento den hoďte starosti o vaší postavě za hlavu. Dejte si radši k obědu pečeni s knedlíkem a se zelím nebo pečenou husu s knedlíky.

Typické byly i masopustní zabíjačky, během nichž talíře mohl zpestřit zabíjačkový guláš nebo oblíbená polévka prdelačka. Na Tučný čtvrtek je třeba se pořádně najíst a napít, aby lidé byli celý rok při síle. Takže po dobrém jídle není nic lepšího než se ještě posilnit dobrým pivkem nebo domácí kořalkou.

Masopustní neděle

Kdo měl rád dobrou muziku a rád si vyhodil z kopýtka, právě pro něj byla jako dělaná Masopustní neděle, která letos vychází na 27. února. Před pořádnou tancovačkou bylo ale potřeba se také dosyta najíst.

Pro tento den byly typické koblihy smažené na másle, které se na webu toprecepty.cz ještě vylepšily o mandlovou náplň a vůni kardamonu. Samozřejmě ale nechybělo ani něco slaného, jako je slanina či klobáska. Vše se pak ještě pěkně spláchlo pálenkou.

Pak se v hospodě tancovalo až do rána. Vlastně co do rána, někdy se tančilo ještě i v pondělí... Někde se však konala i tancovačka jen pro zvané, která nesla název „mužovské bály“. Na tuto veselku mohli dorazit jen vdané a ženatí, svobodným byl vstup zakázán.

Masopustní úterý

Pak už přichází na řadu samotný vrchol masopustu, kterým je Masopustní úterý (1. března). Během něho vesnice i města čeká velký průvod masek. V průvodu se objeví také medvěd vedený na řetězu medvědářem nebo kobyla složená ze dvou osob. Nechybí však ani kominík, cikánka, bába s nůší, kozel, četník, myslivec nebo šašek.

Když už si lidé na sebe tuhle parádu navlékli, v kostýmech potom obcházeli jednotlivé domy. A že u toho bylo pořádně veselo! Hrálo se, zpívalo, tancovalo a pilo. Sem tam se udělala nějaká ta legrácka a o vtipné hlášky rovněž nebyla nouze. Ti nejmenší v maskách dostali něco dobrého na zub, na ty starší už čekalo něco „ostřejšího“ na zahřátí. Dobrá nálada byla pak čím dál bujařejší.

Průvod také dostal výslužku, nějakou korunu do kasičky a něco na zub. Třeba sladké koblížky nebo domácí uzené. No a zase kořalku, aby potom těch čtyřicet dní půstu rychle uteklo.

O Masopustním úterý už ale neexistovalo, že by se zábava prodloužila do dalšího dne. Přesně o půlnoci byl s veselím konec. Stačilo jen, aby ponocný zatroubil na svůj roh, a rychtář pak všechny poprosil, aby odešli zpět do svých domovů.

Popeleční středa

Datum totiž mluvilo jasně, začala popeleční středa, která letos vychází na 2. března a oznamuje tak začátek čtyřicetidenního půstu. Neděle se do půstu nepočítají. Kdo prý po půlnoci ještě tancoval, tomu se pak zjevil čert v zeleném kabátě, který ho strašil.

V tu dobu se křesťané vzdávají zábavy, dobrého jídla, ale i kávy a cigaret. To však není vše, do půstu totiž spadají i oslavy a nakupování. Jednoduše řečeno by se lidé v postní době měli vrátit zpátky k prostotě a užívat si radost s ní spojenou.

A na co byste si na Popeleční středu měli dát pozor? Hospodyňky by v tento den neměly prát, protože by pak prádlo mohlo zůstat po celý rok špinavé. Na Popeleční středu se pila hlavně svěcená voda nebo i kořalka, aby lidi ochránila v létě před komáry. Když se však žena pustila do pečení chleba, měla vyhráno, na Popeleční středu totiž při pečení pomáhal samotný Pán Bůh i se všemi svatými.

Skvělý zvyk pak měly ženy, když během Popeleční středy chodily s hrncem, ve kterém měly rozpuštěné mýdlo s vodou a potíraly tváře mužů, kteří to na Masopustní úterý přepískli s pitím a nebyli schopni se ještě probrat. Ti, kteří se chtěli z tohoto zvyku vymanit, museli se vykoupit. Takže kasička se rychle naplnila a ženy si pak mohly dopřát třeba sladký likér, který pak společně popíjely.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy