Máte plné zuby internetu, který pořád padá? Řešení je jednoduché!
Bez internetového připojení si už život nedovedeme představit. Je ale lepší připojení přes Wi-Fi, nebo po pevné lince? Rozdílů mezi nimi je spousta. A netýkají se jen vlastností každého typu připojení. V čem všem se liší a co vám přinese větší užitek? Pojďme si to shrnout.
Nejzásadnější rozdíly jsou určitě ve spolehlivosti a rychlosti. U pevné linky se nemusíte bát, že by vás zradila, protože 50 Mbit/s je jen vašich. U připojení vzduchem se o 50 Mbit/s musíte dělit. A často ani nevíte s kým.
V poměru cena a výkon rovněž jasně vítězí pevné připojení. Jestliže chcete doma internet za pevnou cenu, u toho pevného dostanete za rozumnou cenu vždy vyšší rychlost. Wi-Fi připojení se dnes pohybuje okolo 30 Mbit/s, zatímco pevná síť dnes nabízí až 250 Mbit/s a optické připojení dokonce až 1 Gbit/s. A to už je něco!
U pevného připojení se také nemusíte bát nepříjemných záseků. Ať už rádi sledujete online videa, voláte si přes internet nebo přes něj sledujete televizi, můžete si být jisti, že bezdrátové připojení vám nikdy nenabídne takovou spolehlivost a kvalitu. Ocení ho i hráči online videoher, pro které je rychlá odezva zásadní. Pevné připojení vedené optikou je pro ně nejlepší.
Na Wi-Fi připojení má velký vliv počasí, vadí mu mlha, déšť nebo přímé slunce, které zhoršují rychlost a významně ovlivňují i spolehlivost připojení. Pevné připojení je na počasí zcela nezávislé, s výjimkou rozsáhlých záplav nebo velkých vichřic, které ale nejsou úplně běžné.
Doma pravděpodobně na počítači neshromažďujeme bůhvíjak citlivá data, ale nikdo nechceme, aby se nám v našich souborech někdo vrtal. Bezpečnost a chránění soukromí by měly být na prvním místě. Vzhledem k tomu, jak je prolomení nejrozšířenějšího způsobu zabezpečení WiFi (WPA2) snadné, se data mohou octnout nechráněna velice jednoduše. K datům proudícím kabelem se jen tak hackeři nedostanou a všechny citlivé údaje tak zůstanou zcela v bezpečí.
A jak si pevné připojení opatřit? Pokud ve vašem domě ještě k dispozici není, bývá to běh na dlouhou trať. Pro jeho zavedení je potřeba mnoho povolení. Když už se práce ale dokončí, kabely, které jsou pod zemí, pozemek žádným způsobem nehyzdí. Pro Wi-Fi připojení je vždy potřeba instalovat anténu nebo přijímač, který se na fasádu domu ne vždy zcela hodí.
Podívejte se na video na začátku článku, po jehož zhlédnutí už budete mít zcela jasno!