Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Máte rádi skutečnou kvalitu? 7 rad od chlebového sommeliéra, jak poznat a vybrat to nejlepší pečivo

Máte rádi skutečnou kvalitu? 7 rad od chlebového sommeliéra, jak poznat a vybrat to nejlepší pečivo
Zdroj: Tesco
Předchozí Další
Chléb je prostě boží dar. Jak ale poznat skutečnou kvalitu? Chlebů je na trhu obrovský výběr. Naletět a přinést si domů nějaký hnus? To se stane lehce. Pojďme se podívat, co doporučuje sommeliér Jaroslav Albrecht.

Chléb je boží dar!

Ty po mně kamenem, já po tobě chlebem.

Všude je chleba o dvou kůrkách!

Tato rčení a přísloví všichni známe. Chléb je prostě základní lidská potravina a žádná domácnost se bez něj neobejde. Jak ale poznat opravdu kvalitní chléb? Radu vám může dát první český chlebový sommeliér Jaroslav Albrecht.

"V tuzemsku je označení sommeliér pro odborníka na pečivo nezvyklé, ale v Německu či ve Francii se používá. A protože chleba je typickou českou potravinou, tak si zaslouží, aby měl odborníka, který dokáže lidem poradit, jak mají kvalitní chléb poznat," říká předseda Svaz pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal.

Stejný chleba jako v Česku asi jen stěží seženete jinde na světě. Vybrat si ale ten váš, který je vám chuťově nejbližší, dá někdy pořádně zabrat. Při dnešní bohaté nabídce to opravdu není vůbec jednoduché. Dáme vám pár tipů, které by vám mohly váš výběr usnadnit a zároveň prodloužit životnost vašeho chleba. Je třeba mít ale na paměti, že co člověk, to jiná chuť, a proto dejte vždy na vaše osobní preference.

1. Barva a tvar

Kůrka chleba by měla být přiměřeně zabarvená, i v tomto případě se objevují regionální odlišnosti, např. Praha má ráda tmavší kaštanovou barvu chleba. Kůrka má být přirozeně tvrdá a zhruba 4 až 5 mm tlustá. Regionální odlišnosti platí i u tvaru, např. v Olomouci preferují vyšší " knedlíkovitý " tvar chleba.

2. Vůně a chuť

Chléb vám musí příjemně vonět, pokud vám cokoliv na vůni či chuti nesedí, raději se tomuto druhu chleba vyhněte. Vždy je to ale na vašem osobním posouzení, neexistuje tady žádná univerzální rada a každý se v tomto případě rozhodne pro to, co je mu příjemné.

3. Pružnost

Střída chleba (měkká část) by měla být elastická a přiměřeně pórovitá. Po stisknutí by se měl chleba vrátit do svého původního tvaru, v opačném případě se chlebu raději vyhněte, značí to, že je nedopečený.

4. Drobivost

Dobře upečený chleba by se neměl drobit, v opačném případě je to známka toho, že chleba je špatně propečený nebo zakyselený, má pak fádní chuť i vůni a brzy začíná plesnivět. Může to být ale způsobeno i nesprávným zacházením s chlebem (skladováním, řezáním).

5. Uskladnění

Ideální teplota pro uskladnění chleba je pokojová mezi 20 až 25 °C, je to zároveň optimální teplota pro zpomalení jeho tvrdnutí a plesnivění. Chleba zabalte do utěrky či plátýnka, které dokáže vstřebávat uvolňující se vodu ze skladovaného chleba. Po třech dnech je ideální utěrku či plátýnko vyměnit a vyprat. Takto zabalený chleba pak můžete bez obav uložit do chlebníku či jiného neprodyšného obalu.

6. Do ledničky nikdy

Pokud chcete váš chleba opravdu ztrestat, dejte ho do ledničky. Právě při chladírenské teplotě 0 až 10 °C probíhá v chlebu řada fyzikálně chemických procesů, které způsobují jeho rychlé tvrdnutí (to však neplatí pro skladování při mrazírenské teplotě -18 °C a nižší, při které můžeme hermeticky zabalený chléb bez problémů skladovat řadu týdnů až měsíců, před použitím se doporučuje nechat chléb samovolně roztát).

7. Krájení

Může se to zdát jako nepodstatná věc, ale i při obyčejném krájení můžeme chleba zásadním způsobem poškodit. Pro krájení je proto nutné mít dobrý ostrý nůž nejlépe s vyšší střenkou, která nás dobře povede. Chleba pak krájet nejlépe položený na bok tak, aby se nemačkal a nepotrhal. Při samotném řezání příliš netlačit a lehce řezat jako pilkou.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy