Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

MDŽ není jen o rudém karafiátku: Jaký je původ tohoto svátku a skutečně je spjat pouze s komunistickým režimem?

MDŽ, červený karafiát
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
tradice

Mezinárodní den žen si s sebou na našem území trochu neprávem nese pachuť bývalého komunistického režimu. Jeho historie je přitom daleko víc než rudý karafiátek, byť byl právě osmý březen využit k masivní propagandě a oslavám. Připomíná, že vždy si muži a ženy nebyli ve svých postaveních a právech rovni. Jaká je historie a kde má svůj původ?

Ženy, očekáváte v dnešní den kytici od svého vyvoleného, nebo vám tento svátek už vůbec nic neříká? Komunistický režim využil na našem území Mezinárodní den žen ke své propagandě, a tak ho mají mnozí z nás, možná trochu nešťastně, spojený s rudým karafiátem a bujarými oslavami. Jeho původ je však úplně někde jinde. První zmínky bychom našli až ve vzdálené Americe, kde se úplně první zaznamenaný Den žen konal 28. února 1909 v New Yorku.

Volební právo nebylo vždy samozřejmostí

Byl vyhlášen americkou socialistickou stranou a navazoval na o rok předchozí velké shromáždění za volební právo žen, které se konalo 8. března 1908 na stejném místě. Německá socialistka Clara Zetkin v roce 1910 na ženské konferenci prosadila, aby se tento svátek konal pravidelně. Tehdy ještě bez určení pevného data. Postupně tento svátek, v návaznosti na volební právo žen, které ještě nebylo běžné, zavedlo Německo, Rakousko-Uhersko nebo například Dánsko i USA.

Volební právo tak, jak ho známe dnes, nebylo vždy běžné. První zemí, která kdy přiznala ženám volební právo, byl Nový Zéland v roce 1893. Poslední zemí je Saúdská Arábie, tam ženy mohly poprvé volit v roce 2015. U nás mají ženy volební právo od roku 1920. Možná někoho překvapí, že Švýcarsko, vzor demokracie, povolilo ženám volební právo až v 70. letech minulého století.

Je libo karafiát?

Březnové datum Mezinárodního dne žen se ustálilo až s koncem první světové války. Mělo navázanost na velkou demonstraci v Petrohradě v roce 1917, která předcházela únorové revoluci. Ta se konala poslední den v únoru dle juliánského kalendáře, což odpovídá 8. březnu kalendáře gregoriánského. Od roku 1975 uznává Mezinárodní den žen i Organizace spojených národů jako mezinárodní den solidarity, rovnoprávnosti, spravedlnosti, míru a rozvoje žen.

U nás je významným dnem od roku 2014. Ačkoliv se ženy mnohdy děsí, že dostanou právě rudý karafiát, v květomluvě je právě ten spojen s vyjádřením obdivu a lásky. A pokud intenzivně voní, vyjadřuje čisté přátelství. Pokud budete chtít svému milému jeho dnešní štědrost oplatit, počkejte si na listopad. Devatenáctého nás totiž bude čekat Mezinárodní den mužů, který si získává na stále větší popularitě.

Použité zdroje:

wikipedia.org

parlament.ch

internationalwomensday.com

un.org

stacker.com

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy