Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2019. Co dále na obloze uvidíme?
Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2019
Hned na začátku roku bude k vidění meteorický roj Kvadrantidy, jenž vyvrcholí v noci ze 3. na 4. ledna. Při jeho sledování nebude vůbec rušit Měsíc, letos by měly být nejlepší pozorovací podmínky do roku 2022. Letos je okamžik maxima roje střední Evropě velmi nakloněn. Vrchol aktivity se předpovídá na 4. ledna 2019 ve 3:20 hodin, tedy časně ráno. Proto doporučujeme pozorovat zejména v druhé polovině noci z 3. na 4. ledna, tedy od půlnoci do rozbřesku, kdy se stoupajícím radiantem bude stoupat aktivita roje a zároveň je vyšší šance na jasné meteory. K ránu by tedy mohlo zazářit s každou hodinou až 80 meteorů.
Poslední ÚPLNÉ ZATMĚNÍ DO ROKU 2025!
V pondělí 21. ledna 2019 se v časných ranních hodinách předvede poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí a zároveň poslední viditelné z našeho území až do 7. září roku 2025. V Praze zapadá Měsíc 6 minut po skončení fáze částečného zatmění, úkaz tedy bude pozorovatelný v podstatě v celém průběhu. Měsíc začne vstupovat do stínu Země již o půl páté ráno a celý se do něj ponoří v 5:41 hodin. V tom okamžiku jej najdeme téměř 20° vysoko nad obzorem na pomezí souhvězdí Blíženců a Raka. Samotné úplné zatmění potrvá 1 hodinu 2 minuty, tedy do 6:43.
Závěrečný výstup Měsíce ze stínu pak již začne doprovázet svítání.
Kromě toho příští rok bude k vidění také částečné zatmění Měsíce v noci ze 16. na 17. července. Také tento úkaz bude pozorovatelný v celém svém průběhu. Maximální fázi zatmění, jež činí 65,3 procenta, budeme moci pozorovat ve 23:30 hodin.
ZÁŘE LETNÍCH OBLAK
Jako každý rok i v červnu a v červenci 2019 bude v kurzu možnost spatřit mrazivou krásu Nočních svítících oblak, které úzce souvisí právě s meteorickým prachem a rovněž kolísáním sluneční aktivity. Jeden z nejvýraznějších každoročních rojů Perseidy - jsou potěchou pro oči za vlahých letních nocí. Roj začíná být aktivní již v druhé polovině července a meteory jsou poměrně rychlé a někdy i na pohled barevné. Nejvíce jich padá v době, kdy se Země ocitá v nejhustší oblasti proudu meteoroidů, vždy okolo 12. srpna.
Okolo 14. prosince se můžeme těšit na meteorický roj Geminid. Nejvíce meteorů lze vždy očekávat mezi půlnocí a 3. hodinou ranní. Meteory jsou pomalé a často poměrně jasné.
PLANETÁRNÍ PUNTÍK PŘED SLUNCEM
Nejvzácnější podívanou nám ale přinese druhá polovina pondělí 11. listopadu 2019. To se schýlí k celosvětově poslednímu přechodu planety Merkur před slunečním diskem až do listopadu roku 2032. Vše začne vstupem Merkuru před levý okraj slunečního disku okolo 13:35 hodin. Samotný vstup před neostrý sluneční okraj potrvá asi minutu a 40 sekund a odehraje se nevysoko nad obzorem hodinu a půl po poledni. Zbytek raritní podívané proběhne v odpoledních hodinách a planeta v podobě černého puntíku se bude sunout před levou polovinou kotouče naší mateřské hvězdy směrem mírně dolů.