Mezinárodní den vzdělávání: Vzdělávat se může kdokoliv! Amazon podporuje zaměstnance všech věkových kategorií a přispívá jim až 120 tisíc
Na 24. ledna připadá Mezinárodní den vzdělávání, kterým si připomínáme, jak důležitou roli ve vyspělé společnosti vzdělávání hraje. V dnešní moderní době, do které promlouvá technologický vývoj, je v mnohých profesích nutnost vzdělávat se prakticky celoživotně. Ve společnosti Amazon si uvědomují, jak důležité je pro zaměstnance se v tomto ohledu neustále rozvíjet. Vznikl zde proto unikátní program Career Choice, kdy společnost hradí náklady na vzdělávání až do výše 120 tisíc korun. Pracovníci na všech pozicích tak mohou odstartovat novou kariéru třeba v IT, administrativě, HR nebo se naučit nový jazyk.
Každý zaměstnanec, který ve společnosti pracuje alespoň rok, má v rámci programu Career Choice nárok absolvovat kurz podle vlastního výběru. Nabídka kurzů přitom reflektuje momentální trendy ve vzdělávání i zpětnou vazbu zaměstnanců, kterou Amazon pravidelně sbírá. „Od data registrace do programu Career Choice můžou naši zaměstnanci čtyři po sobě jdoucí roky čerpat ročně až 30 tisíc korun. Na svá studia může tedy každý pracovník získat příspěvek celkem 120 tisíc korun,“ říká Barbora Vránová, HR partnerka ve společnosti Amazon.
Kurzy zaměstnanci absolvují ve volném čase. V práci však získávají maximální časovou flexibilitu, aby se vzdělávání mohli věnovat naplno. „Dá se říct, že kandidáti kopírují složení našich zaměstnanců. Zaměstnanci ve středním věku chtějí dát své kariéře nový směr, a volí proto především účetnictví, daně a jazyky. Mladí si často vybírají programování a starší si chtějí osvojit základní administrativní dovednosti,“ vysvětluje. „Najdou se ale i zaměstnanci, kteří mají zájem o zcela jiné kurzy. Někteří získali třeba řidičské oprávnění na autobus či kamion,“ dodává Barbora Vránová.
V nabídce jsou také zahraniční stáže
Nejlepší vizitkou programu jsou samotní absolventi, kterých je od roku 2016 jen v Česku téměř 700. Někteří odcházejí s nově nabytými znalostmi k jinému zaměstnavateli, mnoho jich ale nalézá nové uplatnění přímo v Amazonu. Jedním z nich je i Ivan Cehlárik, který Career Choice využil hned první rok, kdy byl program k dispozici. „Sáhl jsem po lekcích angličtiny, protože mým snem bylo pomáhat se školením zaměstnanců. Studoval jsem intenzivně celý rok až do příchodu pandemie,“ vzpomíná.
Díky zlepšení svých jazykových dovedností dostal od Amazonu šanci absolvovat zahraniční stáž. „Za sebe mohu určitě říct, že mi program Career Choice v pracovním životě opravdu pomohl. Díky němu jsem strávil tři měsíce v centru Amazon Robotics poblíž Norimberku, kde jsem komunikoval výhradně anglicky. Kurz mi tak otevřel dveře nejen k práci na jiných odděleních, ale i v zahraničí.“
Podle Barbory Vránové není Ivanův příběh ojedinělý. „Každý zaměstnavatel by měl reagovat na potřeby svých zaměstnanců. U skladnických pozic je obecně velká skepse ohledně kariérního růstu a rozvoje. V Amazonu ale máme spoustu případů, kdy se zaměstnanci dostali ze skladnických pozic do managementu či do zahraničí,“ prozradila.