Mezinárodní den žen: Jak se tento svátek slavil za socialismu? O ženy moc nešlo
MDŽ bývá nejen v České republice označován socialistickým svátkem. Málokdo ale ví, že jeho vznik souvisel s volebním právem žen a s celkově důstojnějšími pracovními podmínkami. V Československu ale komunistická strana tento den využila k propagandě svého režimu, proto mu mnozí nemůžou přijít na chuť. Jak se vlastně tento den u nás tehdy slavil?
MDŽ za socialismu
Rudé karafiáty, alkohol, chlebíčky, usměvavé soudružky a soudruzi v televizních zprávách – to vše se mnohým vybaví, když vzpomenou na 8. březen za minulého režimu.
K MDŽ neodmyslitelně patřila dětská přáníčka, již zmíněné karafiáty a bouřlivé oslavy, které si muži mnohdy užívali více než ženy. Bylo skutečně smutnou tradicí, že se na svátek žen všichni muži opili a způsobili tím ženám, které se v ten den měly radovat, jen starosti.
Na pracovištích se MDŽ měnilo v kolektivní mejdany – za peníze z ROH se nakoupil alkohol, chlebíčky a zvesela se slavilo. Dámy usedaly za stoly, které byly vyzdobeny umělými květinami a prohýbaly se pod šunkovými chlebíčky s vlašským salátem. Popila se turecká káva, snědl šlehačkový dortík a kromě rudého karafiátu ženy obdržely od ROH bonboniéru, mýdlovou kazetu nebo utěrku – zřejmě aby nezapomínaly, kde je jejich místo.
Samostatnou kapitolou pak byla kulturní vložka každé podnikové oslavy. Malí pionýři recitovali verše budovatelské poezie a pěli tesklivé písně mladých úderníků, kteří se loučí s matkami a odcházejí na Sibiř budovat ropovod.
Alkohol tekl proudem
Alkohol se v práci požívat nesměl, ale na tento zákaz nikdo nedbal. Soudruzi oslavovali už od rána, a byly to právě ženy, které nepořádek po bujarých mejdanech druhý den uklízely.
Na televizních obrazovkách běžely zábavné pořady, ve kterých nechyběly ani gratulace významných zpěváků, herců a zástupců KSČ. Známé osobnosti recitovaly básně Vladislava Vančury či Jaroslava Seiferta
Svátek poznamenaný komunistickou minulostí
MDŽ je dnes tedy možná částečně poznamenán svou komunistickou minulostí, kdy se ho tehdejší politická elita v Československu zmocnila k využití své propagandy. Jde však o den uznávaný v různých částech světa, který znamená podporu rovných příležitostí pro ženy a muže.