Miliony za vilu a demolice: Vzduch v Portugalsku mi dělal dobře, říkal Václav Havel
O prodeji Havlovy rezidence se napsalo mnoho. Skutečnost je taková, že se do ní dostával méně, než by si sám přál. Havel navštívil Portugalsko naposledy v červenci 2005. Před tím se po krásných plážích, které měl ze své rezidence takřka na dosah ruky, procházel v roce 2003. O prodeji rezidence uvažoval delší dobu. Koncem srpna 2005 o Havlově úmyslu začal spekulovat tisk.
Nakonec veřejnosti vysvětlil důvod, proč s manželkou Dagmar Havlovou vilu prodali - tehdy za ni dostali odhadem 4 miliony korun. "Bohužel jsme se tam nedostali tak často, jak jsme chtěli. Vzduch tam mi ale vždycky udělal moc dobře na dýchání."
Havel trpěl chronickou bronchitidou. Pobyt u moře mu doporučovali i jeho lékaři. A procházky po tamních plážích mu skutečně mnohdy pomohly. O tom svědčí i snímky, které se z portugalských plážových procházek dochovaly. Havel si tamní kraj oblíbil, ale kvůli povinnostem si zkrátka život ve svém "druhém domově" nemohl tolik dopřát.
Bagr pohřbil jeho vilu
Redaktoři eXtra.cz se na místo, kde Havel trávil čas v rámci ulehčení od svých zdravotních problémů, vypravili. Algarve – nejjižnější provincie země – je skutečně ráj na zemi. Není tak divu, že Václav Havel s chotí Dagmar zatoužili po vile právě v tomto místě, konkrétně v přímořské vesničce Olhos de Água.
Smutnou realitou je, že Havlovo honosné sídlo je roky po demolici. O tom svědčí nejen snímky v galerii, ale i slova někdejšího správce jeho nemovitosti, kterého jsme náhodou potkali, když jsme se místních ptali na vilu. „To místo znám moc dobře. Je v ulici Beco das Flore (což přeložíte jako Květinová alej – pozn. red.). Václav Havel byl můj klient. Dům je po demolici. Na místě jsou jen trosky. Na pozemek se nedostanete, ale spravuji dům svého klienta, který sousedí s pozemkem, vezmu vás tam,“ řekl nám muž, který se o vilu Havlových staral. O někdejším českém prezidentovi řekl, že to byl skvělý a přátelský člověk.
Když jsme se dostali na místo, kam nás bývalý správce vily Havlových vzal přes sousední vilu, naskytl se pohled k neuvěření. Z bývalé luxusní prezidentské rezidence nezbylo na místě nic. Kovaný plot nahradila plechová vrata. Zmizel bazén, dva domy na pozemku byly srovnány se zemí. Zbytky základů domů zarostly trávou a památku, že na místě někdy relaxoval Václav Havel, byste hledali marně. „Před lety to koupil nějaký Angličan. Měla tu vyrůst velká rezidence. Není tu nic,“ dodal náš průvodce.
Toulky po plážích
Havel si užíval krásného mořského vzduchu. Když náhodou v Portugalsku byl, od práce si ale neodpočinul. "Jezdili za ním mnohdy vysoce postavení politici," prozradil nám jeho bývalý správce.
Pod pozemkem vily u pláže je příjemná restaurace s názvem Pássaro Azul (v překladu Ptáček modráček – pozn. red.), kam Václav Havel několikrát přišel poobědvat. „Je to velmi oblíbená plážová restaurace. Od vily, která patřila panu Havlovi, tam vedou další ulicí schody a poté půjdete tak pět set metrů po pláži a narazíte na restauraci. Velmi příjemné posezení,“ dodal náš průvodce s tím, že je velká škoda, že Václav Havel svou rezidenci před lety prodal.
Odešel symbol svobody
Před rokem 1989 byl Havel hlavním symbolem protikomunistické opozice, pád komunistického režimu ho vynesl až na Pražský hrad, kde setrval více než 12 let. Byl devátým a zároveň posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení prvním českým prezidentem. Jako prezident vždy vyvolával silné emoce. Zatímco ve světě jej většinou obdivují, názory na jeho působení v domácí politice se různí. Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince 2011 ve věku 75 let ve svém venkovském domě na Hrádečku na Trutnovsku.