Šokující svědectví socioložky Šiklové: Když si Zeman dal LSD, báli jsme se, aby se neutopil v Orlíku!
V 50. a 70. letech minulého století se v Československu hodně experimentovalo, probíhaly legální psychedelické terapie a LSD během nich vyzkoušely tisíce lidí. Byli mezi nimi odborníci, umělci i vojáci. Příležitost si prý nenechali ujít Karel Gott (78) nebo Boris Hybner (74), ale ani socioložka Jiřina Šiklová (82) a Miloš Zeman (73).
Právě o tom, že i současná hlava státu drogu vyzkoušela, se mluví už léta. A sám Zeman se k tomu nevyjadřoval ani to nepopřel. Až nyní ho začal bránit Jiří Ovčáček s tím, že jde o "pouťové povídačky".
Ale Šiklová, která s informací jako první přišla, si trvá na svém. "To je blbost. Ovčáček je blbej, co ten o tom může vědět. Já u toho byla," vzkázala hradnímu mluvčímu.
„Pamatuji si, že tehdy na jedné chatě u Jirky Hermacha byl tehdy velice dobrý prognostik, mladý kluk, Miloš Zeman. Také jsme mu dávku dali. A na něho to dohromady nepůsobilo, asi protože byl na to příliš veliký, nebo já nevím proč,“ rozpovídala se socioložka v dokumentu Pavla Křemena LSD made in ČSSR.
„Co si pamatuji, byl to tehdy dobrý trip, Zeman byl spokojen. My ostatní jsme doufali, aby si nevšiml, že je poblíž Orlické jezero. Vytlačovali jsme ho pryč, protože není dokázáno, zda je člověk pod vlivem LSD schopný plavat,“ dodala k tehdejšímu zážitku na letošní konferenci k oslavě 75 let od objevu psychoaktivních účinků LSD.
Jiní uživatelé LSD ale naopak uvádějí, že se na droze plavat dá. Nadšení pro pohyb ale prý bývá natolik intenzivní, že má člověk problém s návratem na břeh.
Sama Šiklová přiznala, že pro ni LSD bylo lepším zážitkem než cesta kolem světa. "Uvědomila jsem si, že to krásné máme v sobě. Pokud si to dopřeji, je to levnější než cestování a nemusím se u toho potit. O všech dávkách jsme vedli pečlivé záznamy. Aby ty protokoly neobjevila STB, zakopali jsme je na Petříně, jsou tam někde dodnes," povídala socioložka na konferenci.
Během experimentů s LSD, jehož účinky v roce 1943 náhodou objevil švýcarský chemik Albert Hofmann, v minulém století českoslovenští lékaři zjistili, že droga má pozitivní účinky při léčbě chronických depresí, traumat i závislostí. Naopak pravidelné užívání může skončit tragicky, často vyvolává úzkosti a v nejhorších případech končí sebevraždou.