Miloš Zeman k Vrběticím: Jestli za výbuch mohou Rusové, pak nedostanou Dukovany

V neděli se po týdnu vyjádřil prezident Miloš Zeman k výbuchům ve Vrběticích a následné diplomatické roztržce, jíž zjištění, že za tím měli stát ruští agenti, vyvolalo. Kauza pokračovala vyhoštěním ruských diplomatů z Prahy a českých z Moskvy. Zeman ve zhruba desetiminutovém projevu popsal, že existují dvě vyšetřovací verze a že si přeje, aby byla na šetření případu nasazena maximální kapacita. A kdyby se teroristický akt potvrdil, bylo by, dle jeho názoru, třeba Rusy potrestat.
Prezident Miloš Zeman se rozhodl k dvěma výbuchům ve Vrběticím vyjádřit až týden poté, co bylo veřejně oznámeno, že by za činem měli stát ruští agenty. Zeman v nedělním projevu popsal, že se nejdříve seznamoval se všemi relevantními informacemi. Setkal se s policejním prezidentem a nechal si zpracovat celou řadu analýz. Chtěl k situaci promluvit „s chladným rozumem a bez jakékoliv hysterie“.
Zeman naznačil, že se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi. Jedna je neodborná manipulace s materiálem ve skladě, druhá pak, že šlo o akt cizí rozvědky. Prezident bere obě verze vážně a vyšetřovatelé mají jeho plnou důvěru. Zároveň si jakožto vrchní velitel ozbrojených sil přeje, aby byla nasazena maximální vyšetřovací kapacita a aby měli občané České republiky k dispozici veškeré výsledky šetření.
„Žádná suverénní země si nemůže dovolit, aby na jejich území dva agenti cizího státu způsobili teroristický atentát, při němž zahynuli dva čeští občané a byla způsobena miliardová škoda,“ řekl Zeman s tím, že kdyby došlo k potvrzení, že šlo o akt ruské rozvědky, bylo by na místě Rusy potrestat – neúčastí v tendru na jadernou elektrárnu Dukovany.
Miloš Zeman zároveň s tím ale říká: „Mohu konstatovat, že ve zprávě BIS se uvádí, a tuto větu jsem si podtrhl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu. Koneckonců když se zkoumal druhý areál těsně před jeho výbuchem, nebyl v něm nalezen žádný výbušný systém. Z toho ovšem nevyplývá, že podezření z jejich účasti není vážné.“
Související články

Miloš Zeman se svého vánočního poselství nevzdává: Projev bývalého prezidenta odvysílá televize

Miloš Zeman si drsně rýpnul do Evy Pavlové: Ivana po mně plat nikdy nechtěla, je to dáma, tvrdí

Děti Miloše Zemana: David se pokusil zabít, dcera Kateřina má za sebou divokou minulost

Ve stínu slavného otce: Syn exprezidenta David Zeman se z nešťastné lásky chtěl zabít
