Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Miloš Zeman promluvil o svém zdraví: Jsou na mě zlí, všechno mi zakázali

Miloš Zeman v rozhovoru pro Partii Terezie Tománkové promluvil o svém zlepšujícím se zdravotním stavu. A proč hlasitěji nebojuje za lidská práva?
Zdroj: Se svolením CNN Prima News
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
Rozhovor

Dobré zprávy z Lán. Prezident Miloš Zeman (77) v rozhovoru pro Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedl, že už se obejde bez kolečkového křesla, na kterém ho poslední měsíce vídáme. Ačkoli je zase jistější v nohách a dokonce se začal pohybovat i za pomoci jen hole, není to ještě stoprocentní. Prezident sám přiznal, že nebýt dopomoci jeho osobních strážců, s největší pravděpodobností by upadl.

I přes všechny spekulace se zdravotní stav Miloše Zemana začíná zlepšovat. Sdělil to sám prezident v rozhovoru pro Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. “Začal jsem chodit s holí a ochrankou. Hůl v levé ruce, ochranka mě drží za pravou ruku, protože se zatím bojím, že kdybych šel sám, upadnu. Zlepšuje se to de facto každý den. Zlepšuje se to, ale pomalu,” přiznal Miloš Zeman.

O všech zákazech

Prezident promluvil i o svém nechutenství, které ho v posledních letech trápí a kvůli kterému výrazně zhubl. “Mám rád sladké, což není na mou cukrovku dobré. Dnes jsem si v Blesku přečetl, že nemám pít ani kolu. Na mě jsou tak zlí. Zakázali mi pití, včetně vína, zakázali mi cigarety, zakázali mi létání, a teď přišli s tím, že ani kolu bych neměl. Tady mám zcela obyčejnou vodu. Víte, jak je to odporné. Zatímco kola se pije dobře. Zejména když je vychlazená,rozplýval se Zeman, který prozradil i to, jak to má s cestováním. Zatím si prý netroufne na delší cesty. A to nejen do zahraničí, ale ani po České republice.

"Já především váhám, jestli se mi podaří zopakovat své spanilé cesty po krajích. Teď mě pozval ústecký hejtman k návštěvě Ústeckého kraje. Tím spíš váhám, zda se podívám na rozloučenou do zahraničí. Nicméně nechme to na lékařích, a také tak trochu na mém zdravém a mladém organismu,zavtipkoval prezident.

Poslední zahraniční cesty

Zeman přiznal, že by se ještě jako prezident rád podíval do Izraele a také do Číny. A prozradil, proč si vybral tyto dvě země. “Do Izraele proto, že je to země mého srdce, a do Číny proto, že je to v současné době nejvýznamnější světová velmoc, měřeno ekonomickým výkonem. Víte, že Čína v tomto ukazateli před několika lety předstihla Spojené státy. Byl jsem tam několikrát, mám přátelské vztahy s čínským prezidentem a myslím si, že by bylo slušné se i s ní rozloučit, nehledě na to, že bych tím trochu pomohl i naším exportérům, protože Čína, jak jistě víte, je největší trh na naší zeměkouli,” dodal Zeman s tím, že kdyby mu to zdraví dovolilo, zúčastnil by se i zahajovacího ceremoniálu aktuálně probíhajících olympijských her, přestože mnoho politiků a aktivistů poukazuje na porušování lidských práv, ke kterému v Číně dochází.

“Ten bojkot, o kterém se teď tak často mluví, je ve skutečnosti téměř nulový. Úplný bojkot olympijských her svými představiteli, nikoli sportovci, provádí jenom Litva a ještě jedna malá země, kterou si nepamatuji, promiňte sklerózu. A všechny ostatní členské země Evropské unie tam buď posílají minimálně velvyslance, nebo v řadě případů ministra odpovědného za sport. A v některých případech i hlavu státu, jako je například polský prezident, lucemburský velkovévoda. Většina zemí Evropské unie, až na Litvu a ještě někoho, se tak či onak olympijských her účastní formou vyslání svých představitelů. Samozřejmě se účastní i jejich sportovci. Návštěva politiků při olympijských hrách, a já takto byl v Riu de Janeiru na letní olympiádě, vyjadřuje úctu politiků dané země ke svým sportovcům. Ani ne tak úctu k pořádající zemi, jako podporu té sportovní reprezentace. Myslím si, že je zbytečné, aby tam jela celá vláda. To by byla politická turistika. Ale měl by tam podle mého názoru jet minimálně, kromě velvyslance, i ministr odpovědný za sport, vytkl úřadující vládě Zeman, který je prý v boji o lidská práva pro aktivní diplomacii.

Porušování lidských práv

“Aktivní diplomacie neznamená, že vykřikuji o porušování lidských práv, ale snažím se právě jednáním s příslušnými představiteli dosáhnout toho, aby se něco změnilo a zlepšilo. Mám-li být konkrétní, jsem velmi rád, že se mně, a to i díky pomoci prezidenta Putina, podařilo dosáhnout propuštění ukrajinského vědce, filozofa a politika z donbaského vězení. To jsou ti separatisté. On potom přijel na Pražský hrad a velmi hezky jsme si popovídali. A propuštění, byť jednoho člověka, je v mých očích daleko víc než vykřikování o lidských právech, které žádný efekt nemá,” vysvětlil svůj postoj Zeman, který chování naší vlády přirovnal k názvu hollywoodského filmu Myš, která řvala.

“Ano, bojujme za lidská práva, ale bojujme za ně tak, aby to mělo úspěch. A nikoli abychom si připsali body, že jsme bojovníci za lidská práva, ale nikoho nepropustili, jejich podmínky se nezlepšily a my jsme jenom hulákali, že jsme bojovníci za lidská práva. To je málo,” dodal Zeman, který se netají svým přátelským vztahem s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. I proto byl opatrný, když se ho Tománková zeptala na utlačování ujgurské menšiny, v jejímž případě se mnozí nebojí mluvit o cílené genocidě.

Utlačování Ujgurů

“Já bych byl nakloněný poslouchat argumentaci z obou stran. Na jedné straně se říká, že v Číně jsou Ujguři potlačováni. Číňané zase říkají, že Ujguři jsou radikální muslimové, kteří údajně zorganizovali několik povstání, kde se snažili zabíjet své oponenty sekerami. Což je docela zajímavá podrobnost. Sekyra není tak častý nástroj na zabíjení jako v případě jiných konfliktů. Já sám si myslím, že jestliže roste životní úroveň, jestliže je širší komunikace s vnějším prostředím, a k tomu pomáhá i účast sportovců asi z devadesáti zemí, jestliže je technický pokrok, pak to dříve či později vyvolá určité demokratizační tendence a potlačí alespoň nejhorší formy projevů, které bychom mohli nazývat totalitním systémem,” dodal Zeman.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy