Ministerstvo zdravotnictví páchá polopodvod, v nemocnicích je mnohem víc lidí, varuje Milan Kubek
Jak byste ohodnotil současnou koronavirovou situaci v Česku?
Česká republika epidemii nezvládá. Okolní státy se nás v podstatě štítí a dost možná jsme zase nejhorší v Evropě. Neustále se spoléhá na zdravotnictví, že všechno zvládne, ostatně lékaři zachránili už desetitisíce lidí, ale samozřejmě kapacita zdravotníků je omezená a zázraky nezvládneme. Podle oficiálních statistik zemřelo 18 tisíc lidí, ve skutečnosti je to asi o 10 tisíc víc.
Proč tomu tak je?
Jsou to totiž lidé, kteří zemřeli doma a do statistik se tak vůbec nedostali, protože u nich nebyla ta diagnóza po smrti zkoumána, což se běžně nedělá. Jsme svědky národní katastrofy, kterou v naší historii nepamatujeme a politici v naší zemi se hlavně starají o to, jak budou vypadat před veřejností a o to, kdo z nich vyhraje volby. Kombinace neschopné vlády a sobecké opozice, je vražedná a doplatíme na ni.
Vláda přitom bude v pátek projednávat otevření obchodů...
Situace rozhodně není dobrá a nápady na nějaké rozvolňování mi přijdou naprosto absurdní. My v podstatě jedeme proti zdi a místo toho, abychom ubrali plyn, tak ho spíš přidáváme, abychom do té zdi co nejdřív narazili. Je to naprosto nepochopitelné. V žádném případě tak nemůžeme dělat nějaká rozvolnění, jinak budeme svědky toho, co se tu událo před Vánocemi.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný zároveň tvrdí, že situace je nejhorší od začátku pandemie. Na podzim přitom bylo hospitalizováno mnohem více lidí. Jak to tedy ve skutečnosti je?
Současné statistiky jsou takový polopodvod, kdy se ministerstvo zdravotnictví snaží situaci lakovat na růžovo a pacienti, kteří jsou v nemocnici s covidem, jsou po dvaceti dnech vyřazováni ze statistiky, i když na lůžku stále několik týdnů zůstávají. Zatím jsou jen dvě kategorie pacientů. Ti s koronavirem a ti z nich, kteří leží na JIP. Jak jsem ale navrhoval, měla by vzniknout i třetí kategorie.
Do té by spadali ti doposud vyřazení pacienti, kteří zůstávají v nemocnicích?
Přesně tak. Do této kategorie by spadali pacienti, kteří v nemocnici leží kvůli covidu, ale jsou již oficiálně neinfekční. Ta realita je totiž úplně jiná. V současnosti v nemocnicích leží několik tisíc lidí, kteří byli hospitalizování kvůli covidu, ale není je možné propustit, protože potřebují podporu životních funkcí. Skutečně ta rezervní kapacita, kterou zdravotnictví má, je nejnižší, jakou jsme měli.
Rozumím tedy správně, že na podzim se tito pacienti do statistik započítávali?
Na podzim byla situace jiná, protože podle mého názoru ti pacienti nebyli vyřazováni. Navíc v té době leželi v nemocnicích především starší pacienti kolem 80 let. Když to řeknu poněkud nepříjemně, když měli umřít, tak se to stalo rychle. Zatímco dnes na JIP bojují padesátníci a ten mladší organismus bojuje mnohem déle. Logicky v nemocnicích zůstávají déle a zdravotnická zařízení se tak plní.
To je případ i nemocnice v Sokolově, která už přijímá jen ty nejtěžší případy. Přitom žádá o to, aby mohla poslat pacienty do blízkého Německa, což ale vláda odmítá. Proč?
Furiantství, kdy vláda odmítá posílat pacienty do sousedního Německa, je i pro mě nepochopitelné, protože pacienti se často za obrovského nepohodlí a komplikací transportují třeba i vrtulníky napříč republikou. Jednak to stojí obrovské peníze a pak je to samozřejmě ohromně diskomfortní. Přitom situace v západních Čechách se stává zoufalou.