Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Mladá pirátka Kocmanová (28): Byty danit nechceme, stát by se měl zaručit za nájmy, říká

Klára Kocmanová
Zdroj: Extra.cz/Martin Procházka
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
Volby 2021

V rámci voleb do Poslanecké sněmovny připravil portál eXtra.cz sérii rozhovorů s mladými politiky a političkami, kteří se letos ucházejí o hlasy voličů. Jaké názory má budoucí politická elita této země? Začínáme s mladou a energickou pirátkou Klárou Kocmanovou (28), která kandiduje jako dvojka na koaliční kandidátce Pirátů a Starostů ve Středočeském kraji.

Začněme tím, co vás vlastně přivedlo k Pirátům?

K Pirátům mě přivedl zájem o veřejný prostor. Začalo to na gymnáziu, kam jsem chodila. Sama jsem zjistila, že Piráti vznikají, tak jsem je začala sledovat. Pak jsem chodila sem tam na nějakou jejich demonstraci nebo happening a až v roce 2018, kdy byly komunální volby, jsem se zapojila aktivně. Před komunálními volbami v Kutné Hoře jsem zjistila, že nám vzniká kandidátka, a vlastně známá, která věděla, že Piráty podporuju, mě oslovila, jestli bych se nechtěla přidat. Když už jsem se přidala, tak jsem dopomohla vzniku pirátské buňky v Kutné Hoře.

Takže jste vstoupila na impulz vaší kamarádky?

V podstatě ano, ale ona mě oslovila proto, že už věděla, že s Piráty sympatizuji.

A ideově, co vás přitahovalo na Pirátech oproti jiným stranám?

Jednak mě oslovil ten vznik, vzniklo to zespodu od lidí, kteří byli nespokojení s politikou. Dohodli se, že založí stranu, a zároveň, jak název napovídá, tak sdílení informací a obsahu při zachování nějakých autorských práv mi přijde důležité, protože tyto otázky jsou pro nás výzvou do teď a ještě jsme je neuchopili tak, aby to v době užívání internetu dávalo smysl. A líbilo se mi, že koukají do budoucnosti.

Danit byty nechceme, stát by se měl zaručit za nájmy

Přejděme k současnosti. Co je vaším hlavním tématem, pokud budete zvolena do Sněmovny?

Určitě se chci věnovat dostupnému bydlení. To je strašně důležité, protože v tuhle chvíli se nacházíme v krizi bydlení a já si nemyslím, že je normální, aby se člověk musel zadlužit na celý život, když si chce pořídit byt nebo dům. Takže toto je asi nejpalčivější věc.

Máte na to nějaký recept? Protože všichni o tom mluví, ale většinou slyšíme jen takové floskule.

Ten recept není jeden, je potřeba několika nástrojů, které je potřeba kombinovat. V první řadě je potřeba napravit zpackaný stavební zákon, který nyní nově máme. Potřebujeme zrychlit stavební řízení a napravit věci, které jsou tam špatně, jako třeba centrální stavební úřad, který oddálí povolovací řízení od lidí.

Zároveň je potřeba schválit zákon o dostupném bydlení. Ten stále nemáme a je to důležité. Je také třeba podpořit obecní výstavbu, protože obce se bytového fondu zbavují a to je jedna z příčin toho, kde jsme.

Takže obce by měly stavět?

Ano, přesně, navíc si mohou samy určit, komu ty byty mají být určené - pro mladé, pro seniory, pro učitele, pečovatele, hasiče a další potřebné profese. Problém, který s tím souvisí, je i vylidňování regionů. Jedna z věcí, jak ty lidi udržet, je, že jim k té práci nabídnete něco navíc. Třeba právě obecní byt.

Jedna věc mi tam pořád chybí, a to jsou daňové instrumenty. Jaký je váš názor na zdanění investičních bytů? Všiml jsem si, že Ivan Bartoš a další pirátští politici od této myšlenky dávají v poslední době ruce pryč.

Je potřeba s tím něco dělat, ale danění nemovitostí, ani těch investičních, nemáme v programu. My chceme jít spíše cestou pozitivní motivace.

Myslíte si, že to stačí?

Určitě to pomůže, protože třeba součástí zákona o dostupném bydlení tak, jak ho máme připravený, je i podpora bydlení v soukromých bytech, kde stát bude mít roli garanta. V případě, že si vlastník koupí byt a nechce vstupovat do toho smluvního vztahu s nájemníkem, tak pak nechává byt prázdný, protože se o to nechce starat. Když se do toho vloží stát, který bude garantovat třeba to, že nájem bude chodit včas, tak to spoustě pronajímatelům uleví a budou ochotní více bytů pronajímat. Bude to pro ně mít smysl, protože budou mít na několik let jistotu fungujícího pronájmu.

Takže jestli to chápu správně, tak podle vašeho návrhu by se stát měl zaručit za to, že bude chodit nájem, a pokud by nechodil, tak se stane co? Dorovná ho?

Stát nebude platit nájem za lidi, ale pomůže oběma stranám vyřešit situaci, kdy by třeba ke zpoždění platby mělo dojít. Je to nutně spojené i s poradenstvím a asistencí v bydlení. V Praze nyní běží projekt Městská nájemní agentura. Můžeme to použít jako příklad toho, že garance funguje.

Start kampaně se nám nepovedl

Jak hodnotíte koalici s hnutím STAN. Šlape vám to spolu?

Já jsem ráda za to, že to vzniklo, protože my se toho navzájem od sebe spoustu učíme a tím, že to vzniklo stejnými ideovými hodnotami, tam máme strašně moc věcí, které nás spojují. Samozřejmě teď během té kampaně bylo nějaké tření, ale vždy říkám, že se více musíme soustředit na to, co nás spojuje, než co nás rozděluje. Na praktické úrovni spolupráce dobře funguje.

A nemyslíte si, že ta kampaň sebrala Pirátům to gró, čím Piráti dříve zaujali - tedy to „Pusťte nás na ně“ a „My jsme ti jiní“ - a nyní, když si navlékli obleky, tak vypadají unyle a nudně?

Ono je těžké být antisystémoví, když jsme parlamentní strana. Lidé nás berou jako součást systému. Hodně lidí ani nevnímá rozdíl mezi vládou a opozicí. Myslím si, že ta strana se neustále někam posouvá. Neříkám, že by mi vždy sedělo, že jsme v oblecích. Spousta z nás, i Ivan Bartoš, chodí v tričku nebo džínách.

Třeba Babišovi se to ale daří hrát. Sice je premiér, ale zároveň se tváří, že je tak trochu opozice.

Babiš lže. Není upřímný k lidem ani autentický.

Co říkáte na to, že u představení kampaně byly jen dvě ženy a na předních místech to také není žádná sláva?

Start kampaně se nepovedl, ale my jsme se z toho poučili. Už u primárních voleb se začalo řešit, že žen na kandidátkách je málo. Byla utvořena skupina Rovné šance, která řeší počet žen na kandidátkách.

Bohužel se to nepodchytilo včas. Jako Piráti máme tři lídryně včetně mě. Je to i nějaký odraz toho, kolik máme žen ve straně. Problém je, že je málo žen v politice obecně. My se tomu věnujeme, děláme k tomu semináře. Chceme motivovat ženy, aby kandidovaly. Kvóty nepodporujeme, chceme se opět zaměřit na pozitivní motivaci.

Takže kvóty ne?

Diskutujeme o tom, ale myslím si, že nyní na to nejsme připravení. Ženy by mohly být nařčeny, že se na místa dostaly jen kvůli kvótám. Je třeba jít spíše motivační cestou.

Pojďme do Středočeského kraje, kde jste dvojka na kandidátce. Co jsou pro vás středočeská témata?

Určitě dostupnost bydlení, dále dostupná zdravotní péče, doprava. Těch témat je víc, ale tyhle beru jako nejdůležitější.

Třeba co se týče dostupnosti bydlení, tak je potřeba k tomu přistupovat hodně regionálně. Máme pás kolem Prahy, o kterém se tvrdí, že je noclehárna, a pak jsou regiony, které jsou dál a na které se neprávem zapomíná. Tam by se také dalo žít krásně. Je tam například krásná příroda. Pokud tam bude dobrá dopravní obslužnost, vysokorychlostní internet, tak mohou lidé pracovat z domova, nemusí tolik dojíždět do práce a mají pak bližší vztah k místu, kde bydlí.

Šetřit na lokálkách se muselo

Byla byste tedy pro investovat více prostředků do veřejné dopravy?

Ono se už investovalo a myslím si, že je to hodně znát. Na Kutnohorsku a Kolínsku máme přes 30 nových autobusových linek a kraj investuje i do P+R parkovišť, což je také důležité, aby lidé jeli jen část cest autem a pak veřejnou dopravou.

Zároveň je třeba dostavět Pražský okruh a lidé, co jezdí auty, by měli mít možnost jimi jezdit i nadále. Nejde jim to zakáz, ani to nechceme.

Jak se v tomto kontextu díváte na to, že Středočeský kraj, kde jsou Piráti v koalici, zdražil jízdné veřejnou dopravou a k tomu omezuje lokální železniční tratě, vůči čemuž vznikla petice 5000 občanů a místní starostové si proti tomu stěžují, že to zhorší dostupnost obcí?

Já se na to dívám tak, že pokud by všech těch 5000 lidí, co tu petici podepsalo, ty vlaky využívalo, tak je nemusíme rušit. My jsme kraj převzali ani ne před rokem a převzali jsme vlastně tu dopravu v hrozném stavu a v tuto chvíli je potřeba s rozpočtem pracovat tak, aby to bylo udržitelné. Navíc kvůli pandemii se veřejná doprava nevyužívala a ty peníze tam chyběly. Výpadek příjmů je na půl miliardy, což je opravdu hodně.

A opravdu je doprava zrovna tím prvním, kde by se mělo škrtat? A není to možné řešit jiným způsobem?

Ta řešení se hledají. Třeba tam, kde se zrušily lokálky, se to nahradilo autobusovou dopravou. Já chápu, že lidé mají rádi vlaky, já mám taky ráda vlaky, ale ty autobusy zajíždějí přímo do těch obcí.

Místní starostové mají na věc poněkud jiný názor, navíc vlakem uvezete třeba kolo a jsou pohodlnější, zatímco autobus nemá ani návaznost na další vlaky a leckdy nejsou tak pohodlné.

Ta návaznost tam je, je i lepší, než tam byla, díky integraci. Navíc jízda vlakem je třikrát dražší než autobusem. Někde Středočeský kraj vyzval obce k tomu, aby nalezly řešení, a někde se to povedlo, ale prostě není možné, aby kraj tyto tratě nadále dotoval.

Nemyslíte si, že by se na koncept veřejné dopravy mělo nahlížet přeci jenom komplexněji než jen náklady/výnosy, například z hlediska ekologie?

Určitě, ale tady proběhla analýza, kolik lidí ty vlaky využívá a jsou to jednotky. Neviděla jsem všechny tratě, ale je to opravdu hodně málo. Nedávno jsem zrovna po jedné z těch tratí jela s kolegou a jel s námi jeden pán a průvodčí.

A není lepší se snažit ty lidi motivovat, aby to využívali než to úplně zrušit?

Tak to už je potom na těch obcích. Pokud si vyjednají spolufinancování, tak se pak ukáže, jestli je o to zájem.

Chceme mít silnou pozici

Jak si představujete povolební situaci. S kým ano, s kým ne?

Nechceme jít se stranami, které ohrožují liberální demokracii, a s politiky ve střetu zájmů nebo s korupční minulostí. Takže tím pádem je vyloučena SPD, KSČM a ANO. S ostatními stranami prostor pro vyjednávání je. A je to důležité, protože my máme ambice vládnout.

Nebojíte se toho, že vás odéeska převálcuje?

My i v té povolební strategii máme napsáno, že nepůjdeme do vlády, pokud budeme mít slabou pozici. Pokud by k tomu došlo a my to s koalicí Spolu skládali, tak musíme mít silnou pozici. Vždy bude muset dojít ke kompromisům, ale válcovat se nenecháme. Chceme tam být ti silní.

Kolik získá koalice PirStan ve volbách?

Přála bych si 25 procent.

A bude to?

Bude to 25 procent.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy