Mladí praktici nabízejí zadarmo rozvoz vakcín. Premiér Babiš je proti
"Mladí praktici jsou zděšení nefunkčností systému distribuce a očkování proti covidu-19 v České republice. Nyní se nacházíme v situaci, kdy nemocných a obětí přibývá, nemocnice se plní a vakcíny paradoxně leží ladem," řekl Mucha. Podle něj je nepochopitelné, že se distribuce a očkování začaly řešit až v době dodávek prvních vakcín.
Nyní podle sdružení ve skladech leží více než 180.000 nevyočkovaných dávek, což podle nich znamená, že každý týden, kdy jsou tyto vakcíny nevyužité, zbytečně zemře až 15 lidí. Vychází z informací od premiéra Andreje Babiše (66) (ANO). Podle sdružení na svém twitteru v neděli uvedl, že dosud bylo do ČR dovezeno 730.460 dávek vakcín a ke stejnému datu zdravotníci aplikovali 542.779 dávek.
Babiš pomoc odmítl
Zástupci sdružení podle Muchy v pátek 19. února nabídli otevřeným dopisem Babišovi, že se o distribuci očkovacích látek raději postarají sami. Zájem o pomoc s očkováním nabídly stovky praktických lékařů, a to včetně těch seniorského věku. Bezplatnou pomoc nabídly podle Muchy i mnohé firmy, které by zajistily chladicí vozy, v nichž by bylo možné vakcíny ve vhodné teplotě rozvážet, nebo pomohly s rozvozem a logistikou. Premiér však podle místopředsedy na otevřený dopis nereagoval a popřel tvrzení, že je s očkováním problém.
„Od 1. března budou praktici zapojeni v očkování jako očkovací místo. Na distribuci máme distributora,“ uvedl Babiš pro portál iDNES.cz. Problém ale je, že k oficiální distribuci vakcín do ordinací má dojít až v příštím týdnu. „My víme, že oficiálního distributora mají, ale až za týden. Bereme to pozitivně, ale týden je prostě dlouho. Další týden znamená další nakažené a další zemřelé,“ opáčil Mucha pro zpravodajský web.
V březnu dorazí téměř milion vakcín
V Česku se očkuje proti nemoci covid-19 od loňského 27. prosince. Do středy 18. února, ze které pocházejí poslední ministerstvem zveřejněná data, výrobci dodali do ČR 667.000 dávek. Většina byla od firem Pfizer/BioNTech, po zhruba 40.000 dávkách dodaly také firmy Moderna a AstraZeneca. Původně plánované dodávky podle harmonogramu zveřejněného v očkovací strategii počítaly s 998.000 dávkami za leden a únor. V březnu by mělo dorazit přes 900.000 dávek, v dubnu téměř 1,5 milionu.