Mladý topkař Robert Pecka: Volil bych Trumpa, politici jsou novodobé superstar
Jako třetí se v seriálu eXtra.cz s mladými politiky a političkami představí Robert Pecka (30), který kandiduje na 29. místě na kandidátce koalice Spolu v Praze. Co ho přivedlo do politiky? A čím vehnal úřednici Prahy 3 slzy do očí? Dozvíte se to v dalším rozhovoru s budoucí politickou elitou této země.
Co vás přivedlo k tomu, že jste se začal politicky angažovat?
To si pamatuju do dneška. Měl jsem spolužáka na gymplu, který četl při hodině noviny, a o politiku jsem se obecně zajímal. Když mi bylo 17, začal jsem koketovat s tím, že bych vstoupil do ODS. Já jsem z Prahy 3 a tady nemá ODS vůbec dobrou pověst. Takže jsem si to rozmyslel. Ve chvíli, kdy mi bylo 18, brzy nato vznikla TOP 09. A to jsem si říkal, že by mohlo být to pravé, a ještě jsem vyhecoval mámu a oba jsme vstoupili do Topky (matka Roberta Pecky Gabriela Pecková byla poslankyně za TOP 09 v letech 2010 až 2017, pozn. red.). Mámě se hned ozvali a byla na kandidátce a já si to postupně procházím od mládežnické organizace, která vznikla roku 2011 a kterou jsem spoluzakládal, přes komunál, kde jsem kandidoval.
Takže jste si tím prošel odspoda?
Ano, pomáhal jsem u kampaně, spal jsem 4 hodiny denně, hlavně v kampani v roce 2013 jsem pomáhal vést celou tu kampaň. Měl to vést pražský manažer a ten se v tu dobu oženil a zeptal se mě, jestli to na týden vezmu, že jel na svatební cestu, takže jsem to vzal. Měl jsem pouze sedět v kanceláři a přebírat nějaké věci, nakonec to bylo úplně jinak. Té práce přibývalo, přibývalo, takže když se vrátil z té svatební cesty, už jsem u toho zůstal a plánoval kampaň. To byla velká škola.
Vzor je pro mě Líza Simpsonová
Řekl byste, že je těžké pro mladého člověka se uchytit v politice nebo se nějak angažovat?
Je potřeba v lidech probudit to, aby se o to vůbec zajímali. Nedávno jsem v nějakém rozhovoru říkal, že se mi hrozně líbí Líza Simpsonová - ta chodí do druhé třídy a je předsedkyní třídy a buduje v těch lidech to, že se mají účastnit na nějakém rozhodování a mohou řešit ty věci. Tady nic takového není a pokud vás někdo nevede, je problém do toho vůbec naskočit.
Když už se o politiku zajímáte, pak si aktivně vyhledáváte, co se tam děje, ať už na komunální nebo vyšší úrovni. A pokud se takto aktivně začnete o to zajímat, pak začnete řešit, jestli vám bylo 18 nebo ne a od toho jsou ty mládežnické organizace.,
To jsem se chtěl zrovna zeptat, jak vidíte jejich úlohu. Připomeňme, že jste místopředseda mladé Topky.
Ta je důležitá v několika úrovních. Na prvním místě je to nějaká podpora té strany. Pak je tam ale důležité i to, že se potkáváte s těmi politiky. Jste na zahajování kampaní atd. Ač se to nezdá, politici jsou nějaké superstar nebo osobnosti a ti lidé se s nimi chtějí setkat, takže vlastně ta mládežnická organizace jim toto zprostředkuje. Pak samozřejmě my s těmi mladými se snažíme pracovat ve stylu, že máme letní školu - summercamp - tam máme třeba teambuildingy nebo se učíme debatovat. Děláme i přednášky a tak dále.
Pojďme k aktuální kampani. S čím jdete do té kampaně? Co jsou pro vás hlavní body, co chcete prosazovat?
Mladí dostali od koalice Spolu dost prostoru, abychom představili svůj program. My jsme na tom pracovali 14 dní nonstop. Museli jsme najít průsečík mezi třemi organizacemi. Je skvělé, že se to podařilo a mladí dostali prostor.
Já jsem byl vždy velký fanoušek počítačů. Zajímá mě digitalizace. Třeba tady v Praze 3 jsme řešili, že když dostanete pokutu, jak funguje celý ten proces. Jak se to stane, že to autíčko mě vyfotí a pak mi přijde ta obálka. Tak jsem si to byl zjistit a zjistil jsem, že to auto to vyfotí, přijde to úřednici do schránky, to autíčko rozpozná SPZ a řekne: Tady auto Roberta Pecky spáchalo přestupek. Ona vezme tu espézetku, jméno a ověří to v jiné databázi, jestli jsem to opravdu já a ve třetí databázi mou adresu, na kterou přijde ta pokuta. Takže máme tři databáze a pak jsem si vyžádal metodiku z Ministerstva dopravy a na magistrátu a ideální je, aby tato úřednice měla právní vzdělání magistry, což mi přijde šílené, protože je to jen klikání. Co jsem se byl podívat na úřadě, úřednice měla slzy v očích a říkala - vy jste první, kdo se o to zajímá. A teď se nám podařilo, že to dělá ten nejjednodušší robot, který ví, že má kliknout sem, data vložit sem a ověřit to tady. Pokud se to shoduje, pak se vytiskne dopis s pokutou. Takže mě zajímá takový typ digitalizace.
Což jsou vlastně pirátská témata.
Já si nemyslím, že je to pirátské, myslím, že je to konzervativní téma, protože hledáte jak snižovat náklady toho státu a to se mi zdá jako snižování nákladů - my na to máme pět úřednic a ony stejně nestihnou všechny ty pokuty.
To je tedy nějaké hlavní téma a ještě něco dalšího?
To je to hlavní a s tím souvisí i to druhé – tím, že jsem právník, vlastně mi přijde, že spousta zákonů je napsaných špatně, nebo úplně nesmyslně - dublují se a je tam dost nepořádek. Koalice Spolu navrhuje, že se přijme nějaký zákon a jiný se zruší a že se bude dělat revize těch zákonů. S tímhle já bych chtěl pomáhat věnovat se právnímu řádu jako celku a řešit, aby to bylo čitelné. Ve chvíli, kdy i právníci mají problém se v tom vyznat, jak se v tom pak má vyznat obyčejný člověk. Zákony by měly být srozumitelné. Chci se věnovat tomu právnímu řádu jako celku a vytvářet ho srozumitelnější.
Co třeba věc jako bydlení, teď jsou extrémně drahé byty, mladí si to nemohou dovolit. Je to pro vás téma?
Máme to v programu pro mladé, nejsem na tohle odborník, ale co se týče bydlení, navrhujeme zrušení superúřadu, to je za nás nesmysl. Místo, kde může být krásná korupce, a zároveň chceme zjednodušit stavební řízení jako takové. Tohle je napsané pro developery a to je podle mě špatně. Tam by neměla jít stranou ochrana životního prostředí, památek. Já vím, že všichni nenávidí památkáře, ale na Starém městě nemůže vyrůst nějaký mrakodrap. Nyní vyšlo, že Praha je nejhezčí město na světě, a jistě to má důvod v tom, že chráníme to staré.
Co zdanění investičních bytů? Nemyslíte, že byty jsou drahé, protože investoři je drží a nechtějí je pronajímat?
Asi vás to nepřekvapí, ale já jsem proti zdaňování. To zdanění je de facto několikrát, Oni si na to vydělali, zdanili svou práci…
Bavíme se tady o lidech, kteří mají třeba desítky bytů a v podstatě tam žádný užitek není,…
Já vím, ale já jsem proti tomuhle, já bych to nezdaňoval a hledal jiné cesty než restrikce formou zdanění.
Vy kandidujete za koalici Spolu, jak hodnotíte tu spolupráci s ostatními stranami v rámci té koalice?
Mě to hrozně mile překvapilo. Z pohledu Topky si myslím, že nám to prospívá, a podle mě všem těm stranám to prospívá. Když byly ještě průzkumy jednotlivých stran, Topka šla nahoru, odlepila se od těch pěti procent a šla k sedmi. To byl nějaký poslední průzkum, než se to začalo brát jako Spolu. Samozřejmě asi nejvíc to pomohlo KDU-ČSL, která je dlouhodobě pod pěti procenty. Nám určitě to také pomůže, uvidíme, kolik lidí se dostane. Je to kompromis. Každý si tam něco dal, ale je to nějaká možnost, jak opravdu ta témata protlačit, protože upřímně kdybychom měli 7 procent, pak je hrozně těžké ta témata prosadit, ale takhle ta koalice bude mít třeba 23 procent, a když se podaří a dopadnou ty volby dobře, budeme sedět i ve vládě a můžeme po osmi letech prosazovat ten program.
„Babiš rozhazuje důchodcům“
Když se bavíme o programu - nemyslíte si, že tam máte nesplnitelné sliby? Nejenže slibujete nezvyšování daní, ale dokonce je tam i snižování, například v rámci odvodů. Kde na to chcete vzít? Úspory ve státní správě dají jen jednotky miliard. V této souvislosti by mě zajímalo také to, jak se díváte na rušení superhrubé mzdy, které prosadila ODS spolu s ANO. Váš koaliční partner tu zadlužuje zemi sto miliardami a vy teď mluvíte o zastavení zadlužování. Jak to jde dohromady?
Superhrubou mzdu prosadila Topka s ODS. Mělo to být na určitou dobu a pak se to mělo zrušit. To se nestalo, zrušilo se to až teď. Myslím si, že je to asi dobře. Co se týče zadlužování…
Počkejte, nemyslíte si přece jen, že se to mohlo udělat v příhodnější době než nyní, kdy máme už tak zadlužení z covidu a tohle tam zatne ještě větší sekeru?
Zrušilo se to někdy minulý rok a říkáme zpětně, že to mohlo být v jiné době, mezitím Babiš dal všem důchodcům pět tisíc a další věci a sekera se prohlubovala… Vezměte si, že jen polovina toho schodku šla na covid a to druhé je rozhazování té vlády.
A není tohle právě také rozhazování?
Nemyslím si. My jsme to tehdy zavedli, aby zaměstnanec viděl na výplatní pásce, kolik zaměstnavatele doopravdy stojí. Tam ten zaměstnanec dostal kompletně…. Spousta lidí si neuvědomovala, jak nákladné je, že jsou zaměstnaní. To bylo super, tam se pak z toho odváděly daně, ten výpočet se řešil z té superhrubé mzdy, čímž naskákaly ty daně… Je to nějaké snižování daňové zátěže, a to já jsem samozřejmě pro. Co se týče samotného zadlužování, v první fázi je důležité přestat. A když už jsem tu zmínil, že přestat se zadlužováním, pak stačí, když nyní nebudeme dávat pět tisíc jako sponzorský dar důchodcům nebo by se měly zrušit slevy na dopravě.
A nemyslíte si, že to právě spousta lidí využívá a že je to podpora ekologické dopravy?
Využívá, ale my bychom tu podporu měli řešit, že budeme investovat do dopravy a ne že budeme dělat tohle…
Ale pak si to část lidí nebude moci dovolit..
Kamarádka z Ostravy mi nedávno říkala: „Vždyť to není normální, že já jedu jako studentka z Ostravy do Prahy za 50 korun“. Když už nad tím ti lidé takto přemýšlí, tak nevím...
Některé země zavádějí MHD zdarma. Co když se na to podíváte jiným úhlem - tím, že chcete podpořit veřejnou dopravu, zvlášť když tu máme klimatickou krizi atd.?
Když Adriana Krnáčová v Praze zlevnila kupón na 3650 za rok, to se bavíme o nějakých nevím kolik let zpátky. Mezitím náklady vzrostly dvojnásobně.
Já tomu rozumím, ale vy se na to díváte optikou těch čísel a nevidíte tam další věci. Ti lidé by třeba místo toho jeli autem a znečišťovali životní prostředí a zatěžovali infrastrukturu.
Bavme se o různých věcech - jedna je vnitrostátní doprava. Další je třeba železnice. My máme jednu z nejhustších železničních sítí. Ve chvíli, kdy se zkvalitní a cesta z Prahy do Brna bude trvat třeba hodinu, pak ti lidé to využijí daleko radši než mít auto a kodrcat se pod dálnici, a u té železnice jde o zkvalitnění služeb. Kamarádka jela s RegioJetem do Chorvatska a pak mi vyprávěla, že měli 6 hodin zpoždění. Minimálně ta vnitrostátní doprava by měla být na úrovni.
Bude koalice Spolu podporovat veřejnou dopravu?
Má tam železnici.
Co to znamená?
Jak jsem říkal, má tam zkvalitňování veřejné sítě.
ROZHOVORY: Mladé tváře v politice
V rámci voleb do Poslanecké sněmovny připravil portál eXtra.cz sérii rozhovorů s mladými politiky a političkami, kteří se letos ucházejí o hlasy voličů. Jaké názory má budoucí politická elita této země?
Předsedkyně Mladého ANO Plesníková: Babiš Green deal podporuje, ráda bych vládu s ODS
Mladá pirátka Kocmanová: Byty danit nechceme, stát stát by se měl zaručit za nájmy
Mladý komunista Korjagin: Lidé v ODS by zprivatizovali i vlastní matky, chci revoluci!
Mladý topkař Pecka: Volil bych Trumpa, politici jsou novodobé superstar
Mladý sociální demokrat Ulrych: Byl jsem jediný levičák ve třídě, Stropnickému fandím
„Jurečkův výrok byl nešťastný výstřel do tmy“
Přejděme k jiné věci. Jak se bavíme o té koalici, Marian Jurečka nedávno řekl, že by nepodpořil vládu, kdyby i jednotliví poslanci v rámci možné koalice hlasovali za stejnopohlavní sňatky. Pak to vzal zpátky. Jak se na to díváte?
Já myslím, že to byl takový nešťastný výstřel do tmy. Možná, aby nějaké téma rezonovalo, dělají to všichni v politice.
Jaký vy máte na tohle téma názor? Byl byste pro nebo proti?
Já jako právník tam vidím hlavní problém, že ta práva nejsou stejná, a to se určitě musí narovnat. Protože ať už se jedná o dědictví nebo různé tyto věci z praktického života.
Mělo by se to jmenovat manželství?
To úplně nevím. Nemám na to názor.
Tam by došlo i k tomu symbolickému narovnání, o to jde také. Když se to jmenuje jinak, může to symbolizovat, že jsou ti lidé třeba něco méně…
Jasně, právě třeba nevím, jestli by se to nemělo jmenovat třeba úplně jinak, protože… na tohle nemám jednoznačný názor. Jestli třeba manželství nezachovat jen na církevní sňatky a ty jiné by se jmenovaly jinak. To, že se to musí narovnat, je jasné, pojmenování je druhotné. Chápu oba názory v této debatě.
Ale ještě bych řekl, že další věc jsou adopce, a na ty já se dívám tak, že to nejhorší, co se může člověku stát, je být v ústavní péči, a vždy je lepší, když to dítě je třeba se dvěma táty nebo mámami, ale když vyrůstá v milující rodině.
Robert Pecka
- Narodil se v roce 1991 v Praze.
- Od roku 2018 je zastupitelem na MČ Praha 3, kde působí jako předseda kulturní komise a ve výboru pro dotační politiky.
- Vystudoval práva.
- V současnosti je předsedou TOP týmu Praha a 1. místopředsedou celorepublikového TOP týmu
„V USA bych volil Trumpa“
Vy jste před nějakou dobou napsal na Facebooku status, kde jste vyjádřil podporu Donaldu Trumpovi. Zdál se vám jako lepší kandidát?
V tu chvíli ano.
Myslíte si to i teď poté, kdy odmítl uznat výsledek voleb a vyvolal útok na Kapitol?
Teď už si to nemyslím. Ale předtím, pokud bych žil v Americe, volil bych asi Trumpa, konzervativce.
Mně se zdá, že on není moc konzervativec. Není to spíše populista, který to šikovně hraje, ale ve skutečnosti měl spoustu milenek, a jeho chování také nepůsobí zrovna konzervativním stylem?
Obecně Republikánská strana v USA je mi blíž. Nakolik ji Trump reprezentoval…
A pokud to vezmeme z hlediska demokracie a zásahů do ústavního systému, nezdá se vám, že Trump to už poněkud přehnal?
Trump se mi v tu dobu líbil, teď jak se chová Biden, tak mi nepřijde, že by se od něj tolik odlišoval. Teď bych možná volil Bidena, už jednak kvůli tomu, co Trump vyváděl, a pak že ta politika se mi nezdá tak odlišná od té Trumpovy.
Jak se na tuto věc dívají kolegové z Topky? Co jste vlastně ideově za stranu? Máte tam konzervativce, ale i liberály jako je Markéta Pekarová Adamová…
Řekl bych že v Topce jsou tak dvě třetiny pro Bidena, jedna třetina pro Trumpa. Podle mě už se to hrozně mísí, že je to téma od tématu. Já jsem tu říkal, že jsem pro adopce homosexuály, což asi není typicky konzervativní téma. Takže je to téma od tématu, ale já sám bych se spíš řadil k tomu konzervativnímu křídlu.
„Koalice už vygenerovaly programy, jednání po volbách nebude dlouhé“
Myslíte si, že se podaří po volbách odstavit Babiše?
Pevně doufám, že ano, snažím se udělat, co můžu.
Po volbách je vaším přirozeným partnerem koalice Pirátů a Stan?
Je, i když do nás kopou, jak můžou, ale jak řekl Petr Fiala, oni nejsou nepřítel, ale soupeř. Pak bychom s nimi ale rádi vyjednávali.
A nebude to moc velký slepenec? Pět stran ve vládě nikdy nebylo.
Koalice Spolu už vyprodukovala nějaký poměrně tlustý program a nikdy se vám nepodaří prosadit vše, takže já si myslím, že máme spoustu témat, se kterými můžeme jít za Piráty, kteří se Stanem rovněž vygenerovali nějaký program, takže už tu máme jen dva programy a z toho najdeme nějaký průsečík. Takže já si nemyslím, že by to oproti době, kdy byly třeba tři čtyři strany, bylo horší. Tehdy byly volby a až po volbách se hledal konsensus a tady už je vlastně mezi jedním a druhým programem, takže možná to naopak bude urychlené.
Kolik získá koalice Spolu ve volbách?
23 procent.