Mohou obyčejní Češi díky pandemii přijít k penězům?
Nejvyšší čas pořizovat hypotéku
Česká národní banka se v posledních měsících činí a snaží se bankám uvolňovat ruce k tomu, aby mohly poskytovat co nejvýhodnější úvěry. Nejpatrnější je tato snaha ČNB v oblasti hypoték. Nejenom, že snížení úrokových sazeb vede k lepším nabídkám, ale ČNB také rozvolnila některé omezující limity na straně žadatelů, takže na hypotéku teď může dosáhnout větší množství lidí. Pokud vaše železná zásoba nedostala během pandemie těžký zásah a střádali jste si na nákup nemovitost, nyní přichází ta správná doba. Nejvýhodnější hypotéka však není pouze ta s nejnižším úrokem. Když vám hypoteční kalkulačka vyplivne skvěle vypadající číslo u vaší vybrané banky, vždycky se ještě ujistěte, že nezaplatíte majlant na poplatcích, které mohou celkovou částku výrazně navýšit.
Se spořícím účtem toho moc nenašetříte
Peníze do banky, nebo do zašít do peřiny? Bohužel v dnešní době to rozhodování může být docela těžké, protože spořící účty nepředstavují zrovna dobrý způsob, jak zhodnotit vaše těžce našetřené peníze. Důvodem je vysoké procento inflace, které je vyšší než slibované zhodnocení vašeho vkladu na spořící účet, a to v jakékoliv bance. Najít spořicí účet s úročením více než 1 % se podobá hledání živého jednorožce. A když na něj narazíte, tak jednak nepřesahuje inflaci (letos zatím stabilně kolem 3 %), nebo se úrok váže na jiné služby u banky. Někdy totiž výhodné zúročení banky podmiňují tím, že si u nich musíte zřídit běžný účet či hojně používat jejich debetní kartu.
Půjčky mohou skrývat nebezpečí
Získat úvěr u bank je dnes rozhodně jednodušší, neznamená to ale, že by se to obešlo bez protahování a papírování. Když potřebujete půjčit menší obnos rychle, bývá lepší variantou obrátit se na nebankovní společnosti. Tady ale dobrý pozor. Nenechejte se jenom zlákat reklamou, která slibuje peníze na ruku a nízký úrok. Nesolidní poskytovatelé půjček vás totiž dokáží oškubat velmi rychle na různých administrativních poplatcích, o nichž při podpisu smlouvy ani nemusíte vědět. Důkladně čtěte veškeré dokumenty a zaměřte se především na hodnotu tzv. RPSN, která vám reálně řekne, kolik za půjčení peněz zaplatíte. Také si ujasněte, jestli půjčku opravdu potřebujete a jestli ji dokážete včas splatit (bleskové půjčky mívají platnost třeba jenom měsíc). Mohli byste se totiž velmi rychle dostat do dluhové pasti a exekutoři to s vámi pak milerádi všechno vyřeší.