Mozková mlha: Jak se projevuje, komu hrozí a jak souvisí s covidem
Koronavirus se s celým světem táhne už přes rok jako připevněná koule u nohy, jíž se navíc možná někteří lidé i po prodělání pořád nezbavili. Výzkumy ukazují, že někteří pacienti, kteří prodělali covid, mohou trpět takzvanou mozkovou mlhou, která se projevuje únavou, malátností nebo ztrátou paměti.
Máte v poslední době pocit, jako by vaše vnímání, prožívání a "fungování" během dne bylo oslabené, cítíte se unavenější než dříve, jste malátní, hůře zaostřujete a špatně se soustředíte? Podle vědců mohou být tyto jevy také následkem prodělaného koronaviru, kterých se někteří ne a ne zbavit.
Odborníci označují tento jev jako "brain fog" neboli mozková mlha, která dokáže požitek ze života velmi znepříjemnit. Objevila se u více než poloviny dotazovaných pacientů, kteří prodělali covid.
"Ze zahraniční literatury vyplývá překvapivá věc, že se mozková mlha týká i osob, které měly minimální nebo žádné příznaky. Je to velký zdvižený prst, protože to, že jste překonali covid bez nějakých zásadních potíží, neznamená, že nebudou ty dlouhodobé potíže. Právě psychiatrická oblast je v tomto velmi zanedbávána, je třeba to sledovat," uvedl profesor Radek Ptáček z Psychiatrické kliniky VFN a 1. LF UK pro Seznam Zprávy.
Jak se mozkové mlhy zbavit
- travte méně času na počítačích a mobilních telefonech - dejte si pauzu
- pozitivní myšlení, snížení stresu
- změňte svůj jídelníček
- dopřejte si dostatek spánku, alespoň 7- 8 hodin denně, nechoďte spát později než o půlnoci (ideálně kolem 22 h)
- dopřávejte svému tělu pravidelný pohyb
- vyvarujte se alkoholu, omezte kouření a pití kávy
- najděte si aktivitu, která vás bude bavit