Mrazivá slova Jiřího Bartošky o rakovině: Podle statistiky už bych měl být nějaký ten rok mrtvý, myslí si
Na léčbu rakoviny, kterou onemocněl v roce 2014, zavzpomínal prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. O svých tehdejších pocitech a myšlenkách promluvil herec během besedy k chystanému seriálu Smysl pro tumor v domě České televize. Nechyběla zde ani redakce eXtra.cz. Bartoška, který tehdy podstoupil chemoterapii, hraje onkologického pacienta Antonína Vaňka.
„Smysl pro tumor pro mě byla taková vzpomínka na to, kdy jsem měl před šesti lety rakovinu. Takže jsem věděl, co to znamená nemít vlasy. Nepříjemnou věcí bylo to, že jsem na rozdíl od ostatních kolegů musel o hodinu a půl chodit dřív do maskérny, aby mi každý den ráno oholili hlavu, abych vypadal podle představ tvůrců,“ uvedl Jiří Bartoška před publikem. Hosty besedy byli vedle něj i tvůrci seriálu Smysl pro tumor, režisérka Tereza Kopáčová, scénárista Matěj Podzimek a producent ČT Matěj Stehlík.
Ze strany moderátora poté padla logická otázka, zda Bartoška během natáčení zužitkoval i své zkušenosti z doby, kdy se léčil z rakoviny uzlin. Odpověď zněla, že nikoli. „Když je člověk na vojně a po pěti letech se někdo ptá jaké to bylo, tak lidi řeknou, že to bylo dokonalý. Byla tam legrace, chodilo se ven načerno, popíjelo se. Ale když jste tu vojnu žili, tak byla špatná. A špatný věci člověk – zaplať pánbůh – vytěsňuje z hlavy. Takže já vím, že jsem byl nemocný, že ta nemoc dopadla dobře,“ vysvětlil.
„76 let? To je věk, kdy se umírá“
Prezident festivalu doplnil, že natáčení bylo i přes neblahou zkušenost z osobního života velmi příjemné. „Heleďte – hrajete roli, tak probůh, proč do toho tahat privát,“ dodal s humorem sobě vlastním. Z publika zazněla i otázka, kterou položila filmová kritička Mirka Spáčilová. Bartoška totiž předtím prohlásil, že natáčení seriálu jeho pohled na život nezměnilo. Zeptala se proto, jak jeho životní optika vypadá.
„Člověk to má napsané v ruce. A ta ruka je takhle barevná a nemůžeš vzít žiletku a trochu si ji poopravit. To nejde, je to ruka. Takže na nemoc se člověk kouká tak, že si řekne – 76 let, to je věk, kdy se asi umírá, dokonce podle statistiky už bych měl být mrtvý nějak rok, protože ženy nás přežívají. Prostě narodíš se a umřeš,“ odpověděl herec, který je v čele karlovarské filmové přehlídky od roku 1994.
Ocenění jako pocta kolegům
Vzpomněl i na slova herečky Daniely Kolářové, která ve čtvrtek ve Varech uvedla kultovní film Kulový blesk z roku 1978, který natočil Ladislav Smoljak spolu se Zdeňkem Podskalským. Herečka večer prohlásila, že snímek si k uvedení vybrala z několika důvodů.
„Ten první byl, že to bylo mimořádně příjemné natáčení. Ono ne vždycky filmování bývá příjemné. A tohle mělo výbornou atmosféru i výborný scénář. A za druhé jsem chtěla vzpomenout i na kolegy, kteří už jsou v hereckém nebi a udělali toho strašně moc nejenom ve filmu, ale i v divadle. Tak si na ně můžeme společně vzpomenout,“ řekla Kolářová, která zároveň na festivalu převezme Křišťálový glóbus za přínos české kinematografii.
„Myslím, že včera byla nádherná Daniela Kolářová, která uváděla Kulový blesk, což není její stěžejní film, kde by hrála hlavní roli, ale vlastně řekla, že ten film si vybrala právě proto, že je tam spoustu jejích vynikajících kolegů z divadla i z filmu, kteří už nejsou s námi, a ona je ráda, že může vedle sebe, kdy dostane tu medaili, vlastně oslavit tyhle slavné kolegy. To byla nádherná řeč a taky byla nádherně – tedy potleskem ve stoje – odměněna,“ připomněl Bartoška a ještě jednou po svém zavtipkoval.
„Vladimír Menšík umřel brzo, mohl tady být déle, ale zase tady někdo je už dlouho a mnohdy si říká, že už by tu neměl být. To si nevybereš,“ dodal prezident festivalu, který při odchodu z besedy všem divákům popřál pevné zdraví a aby si poslední dva dny karlovarského festivalu užili.