Mrazivá slova psychologa Ptáčka o sebevraždách: Nepadají z nebe, řekl, než se sám zabil
Psycholog Radek Ptáček byl v úterý nalezen mrtvý. Špičkový odborník byl ještě krátce před svou smrtí hostem různých pořadů. A v nich mluvil i o sebevraždách. „Mezi největší dispozice patří především stres,“ řekl Ptáček ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že žádná sebevražda „nepadá z nebe“.
Oblíbený psycholog Radek Ptáček byl v úterý nalezen mrtvý. Policejní mluvčí Středočeského kraje Michaela Richterová redakci eXtra.cz sdělila, že tělo zesnulého bylo nalezeno v jednom z hotelů na Vinohradské ulici v Praze.
"Kriminalisté nařídili soudní pitvu pro zjištění přesné příčiny smrti," uvedla Richterová s tím, že bylo předběžně vyloučeno cizí zavinění.
Ptáček byl do poslední chvíle aktivní na sociálních sítích, kde krátce před smrtí zveřejnil vzkaz, v němž promluvil o důležitosti lásky a nebezpečí samoty. "Kdybych měl říct, po 25 letech v psychologii, co je v životě důležité? Láska, láska, láska... vlastně nic jiného," uvedl mimo jiné v rozsáhlém příspěvku a dodal, že je důležité pečovat o vztahy, protože "jedině vztahy vám dají dobrý život".Radek Ptáček: Sebevražda se špatně předvídá
Zároveň chodil i do různých pořadů, kde se nevyhýbal ani tématu sebevraždy. „Dovedeme předvídat krátkodobé chování, ale velmi výrazně selháváme v možnosti předvídat to dlouhodobé,“ uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS klinický psycholog s tím, že zaregistrovat signály, že někdo uvažuje nad sebevraždou, je na úrovni předpovědi počasí.
Na druhou stranu ovšem lze podle něj vypozorovat některé faktory, které sebevraždám mohou předcházet. Podle Ptáčka jde o izolaci, autoagresi či konkrétní sebevražedné úvahy.
Sebevražedné tendence podle něj u některých lidí posílila pandemie koronaviru. „Mezi největší dispozice patří především stres, což je nyní především strach z onemocnění covid-19 nebo problémy s tím související,“ řekl psycholog v roce 2021, přičemž dodal, že ale žádná sebevražda „nepadá z nebe“, protože vždy jde o nějaký souběh událostí a osobnostních či situačních dispozic.
Rozhovor s Radkem Ptáčkem:
Co se nestane do dvou let věku, se už nedožene
Mnoho z problémů, se kterými se dospělí potýkají, se pak podle Ptáčka odvíjí z dětství. „Dítěti se od narození do dvou let vyvine až 75 procent mozku. Co se nestane v těch dvou letech, se pak už nikdy v životě nedožene," řekl, když mluvil o rozdílech mezi ústavní výchovou a pěstounskou péčí, která je podle něj pro dítě lepší.
Ptáček rovněž mluvil proti fyzickému trestání dětí. "Opravdu nebijte děti, opravdu je to naprosto zbytečný, jde to a lépe i bez toho… nezapomeňte, že děti by se s vámi měly cítit bezpečně… ne se bát, kdy zase nějaké přiletí," napsal ve zmíněném posledním příspěvku na Facebooku.