Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Muž se železnou maskou: Víme, kdo to ve skutečnosti byl a co provedl

Film z roku 1977 je anglickým snímkem s Richardem Chamberlainem v hlavní roli.
Zdroj: se souhlasem Nationale Broadcasting Company
Předchozí Další
historie

Co je pravdy na románu Alexandra Dumase Muž se železnou maskou? Historikové pátrali a přišli s celou řadou nových informací. Známe jméno vězně a víme, co provedl. Muž s maskou byl ve vězení dlouhých 34 let.

Pravdou je, že v červenci roku 1669 zaslal markýz de Louvois šéfovi vězeňského zařízení dopis, že do vězeňského zařízení Pignerol přijede nový vězeň jménem Eustache Dauger. V dopise byly instrukce, že vězeň bude dostávat jídlo dvakrát týdně a jinak ho nikdo nesmí navštívit. Zjistilo se, že Dauger byl komorníkem.

Vězení Pignerol bylo „lapákem“ pro bohaté a významné osoby, které se výrazně provinily proti králi Ludvíkovi XIII. či později proti jeho nástupci, Králi Slunce. Vězňům z nejvyšších kruhů byl zaručen naprostý luxus, na který byli na svobodě zvyklí, ven z vězení se však většinou již nedostali.

V době uvěznění komorníka Daugera seděli za mřížemi Ercole Mattioli, italský diplomat, který vyzradil tajné informace, markýz de Lauzun, který měl pletky s královou sestřenicí a nepožádal krále o svolení, či Nicolas Fouquet, pověřený opatrovník královských peněz, které však částečně zpronevěřil.

Zemřel v Bastile

Muž s maskou (Eustache Dauger) byl tedy údajně muž, který měl informace o zpronevěře státních financí a krádeží za vlády kardinála Mazarina. Ve vězení strávil dlouhých 34 let a zemřel v nejznámější francouzské věznici Bastile.

Americký historik z univerzity v Santa Barbaře Paul Sonino se za třicet let studia všech francouzských pramenů dozvěděl, že komorník sloužil právě kardinálu Julesi Mazarinovi, prvnímu ministru Francie a nejvlivnějšímu muži hned po králi. Dle korespondence a záznamů zjistil, že za Mazarina docházelo k velkým krádežím ze státní pokladny a právě nešťastný komorník o těchto věcech věděl.

Po Mazarinovi zůstala státní kasa v katastrofálním stavu a kromě komorníka dostal doživotní trest i ministr financí Nicolas Fouquet.

Železná maska komorníka Daugera je však podle amerického historika pouhá pohádka. Masku sice někdy nosil, nikoliv však železnou, ale látkovou, konkrétně sametovou.

Vyzrazené tajemství

Příkaz k uvěznění komorníka dál údajně ministr války krále Ludvíka XIV., markýz de Louvois.

Komorník Dauger musel tedy vyzradit nějaké tajemství ve skutečně nevhodné chvíli a na základě toho nesměl ve vězení nikdy vyzradit své jméno a cokoli jiného, byl by jinak okamžitě popraven.

O muži s maskou se doslechl slavný Voltaire, který byl v roce 1717 nějaký čas vězněn právě v Bastile. Vězně s maskou nikdy nepotkal, ale slyšel o něm. Ve svých poznámkách se zmiňuje, že se spekulovalo o tom, že záhadný muž s maskou je bratr Ludvíka XIV. Teorií v této době bylo více, jedna z nich byla taková, že střežený vězeň s maskou je otec Ludvíka XIV.

Alexandre Dumas starší napsal román coby třetí díl novely Vikomt de Bragelonne. Jméno Muž se železnou maskou se poprvé objevilo až ve filmu z roku 1977 s Richardem Chamberlainem v hlavní roli. Adaptaci z roku 1962 s názvem Železná maska v hlavní roli s Jeanem Maraisem, si můžete vychutnat dnes večer v TV.

Zdroje informací:

medium.com

livescience.com

wikipedia.cz


GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy