Může se to stát i vám: Domácí násilí v seriálu Linka poukazuje na OBROVSKÝ problém
Dějová linka je jednoduchá: Bojácná, nejen psychicky, ale také fyzicky týraná žena a agresor, který na nikom nevidí nic dobrého. Spousta modřin, krve, málo křiku. Protože jak je dokázáno, agresoři nekřičí, agresoři, kteří své konání myslí vážně, rovnou útočí.
Oba herci, Petra Hobzová a Ondřej Kavan, kteří v této dějové lince předvedli to nejlepší, co dokážou – a že pro ztvárnění takto vypjatých scén je toho třeba –, vzpomínají na celé natáčení jako na skvělou práci s absolutními profíky, z jejich rolí jim ovšem běhal mráz po zádech.
Herečka Petra Hobzová vzpomíná: „Chvílemi mi bylo velmi úzko, protože se člověk musí do role dostat, a i když jsem byla krví a modřinami jen pomalovaná, přesto jsem úplně cítila tu hrůzu, kterou musí týrané ženy zažívat. Nebylo mi dobře od žaludku, byť se i můj herecký kolega v roli násilnického manžela Ondřej Kavan ke mně snažil v mezích možností daných rolí chovat skvěle. Neumím si představit, jaké peklo musí být něco podobného zažívat v reálném životě.“
Její seriálový manžel, herec Ondřej Kavan k tomu dodává: „Upřímně, i mně z toho bylo špatně, zvlášť když si uvědomím, že se tohle opravdu děje. Mezi obrazy jsme se chodili nadýchat čerstvého vzduchu a museli se přesvědčovat, že je to jen jako... Jsme profíci, odehráli jsme to s plným nasazením, pak jsme se objali a řekli si, že to je pro nás jen fikce. Děkuju Petře, že to se mnou v rámci role vydržela.“
Odborníci upozorňují na to, že pokud máte na domácí násilí podezření, je třeba pokusit se nabídnout týrané osobě pomocnou ruku. Pro ni je totiž nejdůležitější vědomí, že na celý problém není sama a má vedle sebe pomocnou ruku. Všímejte si toho, co se děje za zavřenými dveřmi a staženými závěsy ve vaší ulici. I tam může být oběť, která se bojí zavolat o pomoc.